Partner serwisu

Kolejowe związki popierają strajk w LOT

Łukasz Malinowski 23.10.2018

Kolejowe związki popierają strajk w LOT
fot. MS
Federacja Związków Zawodowych Kolejarzy poparła protestujących pracowników PLL LOT. „Nie możemy pozostać bierni wobec tego, co spotyka naszych kolegów. Dlatego i przekazujemy wyrazy wsparcia dla strajkujących! Związki razem!” – napisali kolejarze.
Federacja Związków Zawodowych Kolejarzy (FZZK) podkreśla, że w obliczu łamania praw pracowniczych wszyscy działacze związkowi powinni trzymać się razem. Zdaniem związkowców dialog społeczny ma sens, zaś „doświadczenie pokazuje, że wiele zależy od woli pracodawcy, a czasem także woli politycznej. Trzeba tylko dopomóc tym okolicznościom”.

W podpisanym przez Stanisława Solorza – przewodniczącego FZZK – znalazło się także stwierdzenie, że podejmowane przez zarząd PLL LOT działania prowadzące do „eliminacji strony społecznej” są niedopuszczalne i godzą w podstawowe prawa pracownicze.

FZZK wzywa zarząd LOT do podjęcia natychmiastowego dialogu i zaprzestania działań godzących w prawa pracownicze, zaś do podmiotów nadzorujących spółkę „do wywarcia presji, w tym politycznej, której celem będzie poszukiwanie rozwiązania tej sytuacji.

Poparcie dla protestujących w LOT wyrażały także inne organizacje związkowe, ale dwie funkcjonujące w ramach lotniczej spółki organizacje podpisały porozumienie z przedsiębiorstwem. Jednym z nich jest NSZZ Solidarność. Rzecznik tego związku w rozmowie z „Tygodnikiem Solidarność” powiedział, że „solidarność nie jest stroną tego sporu zbiorowego i nie uczestniczy w tym strajku. Jednak to, co dzieje się w państwowym przewoźniku nie jest nam obojętne. Chciałbym przypomnieć, że to Solidarność walczyła by nie prywatyzowano LOT kilka lat temu, co zakończyło się sukcesem”.

Sytuacja w LOT zaogniła się wczoraj. kiedy podczas konferencji prasowej prezes LOT-u poinformował o dyscyplinarnym zwolnieniu 67 osób.  – Nie ma tolerancji na narażanie spółki na straty – nie mieliśmy innego wyjścia – mówił Rafał Milczarski.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Strajk w PLL LOT
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony