Partner serwisu

Kolejne obostrzenia. Kwarantanna dla osób z Czech i Słowacji

Emilia Derewienko 24.02.2021

Kolejne obostrzenia. Kwarantanna dla osób z Czech i Słowacji
fot. PAŻP
Od soboty 27 lutego dla wszystkich przekraczających granicę polską z Czech i Słowacji, zacznie obowiązywać kwarantanna. Zwolnione z niej będą wyłącznie osoby zaszczepione na koronawirusa lub posiadające negatywny wynik testu na COVID-19.
Przywrócenie restrykcji ma bezpośredni związek z kolejnymi zachorowaniami na koronawirusa. Tylko w środę odnotowano w Polsce ponad 12 tys. nowych zakażeń, co jest liczbą dzienną najwyższą od stycznia.

Najgorsza sytuacja występuje na Warmii i Mazurach, gdzie zamknięte zostaną galerie handlowe, hotele, kina i teatry oraz baseny i korty tenisowe. Klasy szkoły podstawowej 1-3 wrócą do nauczania zdalnego.

Alarmująca sytuacja jest również u naszych południowych sąsiadów, na co zareagował rząd – już od soboty 27 lutego każdy wjeżdżający do Polski – również samochodem – ze Słowacji czy Czech będzie zobligowany do poddania się kwarantannie. Obowiązkowa izolacja nie będzie dotyczyć osób zaszczepionych dwiema dawkami przeciwko COVID-19 lub posiadających negatywny wynik testu na obecność wirusa, wykonanego w ciągu ostatnich 48 godzin.

Sytuacja epidemiczna na Słowacji i w Czechach jest obecnie najgorsza w Europie w przeliczeniu na liczbę ludności. Tylko w niedzielę na 5-milionowej Słowacji liczba zakażonych wyniosła ponad 3 tys., brakuje sprzętu medycznego. W Czechach obowiązuje obecnie stan wyjątkowy. Polski rząd przewiduje nadejście trzeciej fali koronawirusa. Prognozuje, że w czasie jej trwania dzienna liczba zachorowań pozostanie na poziomie 10-12 tys. przypadków.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo