Partner serwisu

Koleją z Łodzi do Lotniska Chopina. Znamy szczegóły oferty

Łukasz Malinowski 06.12.2019

Koleją z Łodzi do Lotniska Chopina. Znamy szczegóły oferty
Wnętrze wagonu 1 klasy w pociągu Dart fot. Michał Szymajda
Poznaliśmy szczegóły oferty PKP Intercity na trasę Łódź – Lotnisko im. F. Chopina. Cena biletu jednorazowego wyniesie 31 złotych. Na nowe stacje dojadą bez dodatkowych opłat także posiadacze biletów okresowych. Nie ma jednak żadnej oferty łączącej przejazd koleją z podróżą samolotem.
Pierwsze pociągi z Lotniska Chopina w kierunku Łodzi i z powrotem ruszą 15 grudnia 2019 roku. Po raz pierwszy o nowym połączeniu informowaliśmy wiosną tego roku. We wrześniu został ostatecznie zatwierdzony. – Pociągi uruchamiamy pilotażowo, we współpracy z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT. 6 par połączeń będzie skorelowana z najważniejszymi lotami lotniczego operatora – mówił wówczas prezes PKP Intercity Marek Chraniuk. Dodawał przy tym, że pociągi dojadą na Okęcie w tak zwanych „pikach”, czyli wtedy gdy z lotniska odlatuje najwięcej samolotów LOT-u.

Z Łodzi na lotnisko czy do biura?

Pociągi, z uwagi na układ torów w stolicy, nie zatrzymają się w Warszawie Wschodniej, Centralnej, a nawet w Zachodniej. Wjadą one bezpośrednio przez linię nr 510 do linii nr 8, gdzie w drodze na lotnisko zatrzymają się na Rakowcu i Służewcu. Rozkład jazdy pociągów miał zostać zbudowany tak, żeby obecność elektrycznych zespołów trakcyjnych Pesa Dart, które będą obsługiwać trasę, nie zaburzyła rozkładu jazdy pociągów warszawskiej SKM i Kolei Mazowieckich, które dojeżdżają na lotnisko od początku istnienia tunelu kolejowego.

Zamieszania jakie mogłoby wywołać pojawienie się nowego przewoźnika na ważnych dla mieszkańców i osób pracujących w Warszawie budziło spore obawy miasta. Sam projekt nowego połączenia również był krytykowany – podkreślano, że zbyt wielu podróżnych z Łodzi nie będzie jeździć na lotnisk, a co najwyżej do Służewca, gdzie zlokalizowane są liczne biura. Dojazd na Służewiec wymagała jedna przesiadki na Warszawie Zachodniej.

Do początku grudnia nie znaliśmy szczegółów oferty na nowej trasie. Ta okazała się jednak niezbyt zaskakująca.

Bilety jednorazowe na trasie Warszawa – Łódź

– W rozkładzie jazdy 2019/2020 uruchomimy nowe połączenia kategorii IC na odcinku Łódź Fabryczna – Warszawa Lotnisko Chopina. Odcinek Warszawa – Łódź objęty jest obecnie ofertą Bilet Taniomiastowy (BT). Aby zachować spójność cennika oferty zostanie on od 15 grudnia uzupełniony o nowe relacje, tj. relacje od stacji znajdujących się na odcinku Łódź Fabryczna – Żyrardów do stacji Warszawa Służewiec, Warszawa Rakowiec, Warszawa Lotnisko Chopina. Ceny do tych stacji są ustalone na takim samym poziomie jak do innych stacji w Warszawie, zatem na przykład bilet z Łodzi na Lotnisko Chopina będzie kosztować 31 złotych – informuje biuro prasowe przewoźnika.

Bilety okresowe i bilety odcinkowe

Łódzki City Bilet (ŁCB) to oferta biletu miesięcznego odcinkowego, która obowiązuje na odcinku Warszawa – Łódź. W związku z uruchomieniem nowego połączenia kolejowego z Łodzi do Lotniska Chopina w Warszawie oferta została uzupełniona o nowe relacje, tj. o relacje od stacji położonych na odcinku Łódź Fabryczna-Żyrardów do stacji Warszawa Służewiec/ Rakowiec/ Lotnisko Chopina.

– W celu zwiększenia atrakcyjności połączenia przyjęte zostało, że osoby, które nabędą bilet do stacji Warszawa Wschodnia będą mogły (bez dodatkowych opłat) korzystać również z połączeń do stacji Lotnisko Chopina – wyjaśnia Agnieszka Serbeńska z PKP Intercity.

Analogiczne rozwiązanie przyjęto dla pozostałych biletów okresowych odcinkowych – podróżni, którzy kupią bilet odcinkowy w relacji od/do Łódź Fabryczna/ Łódź Widzew/ Koluszki/ Skierniewice/ Żyrardów do/od Warszawa Wschodnia będą mogli korzystać bez dodatkowych opłat również z przejazdów do/od stacji Warszawa Rakowiec/ Warszawa Służewiec/ Warszawa Lotnisko Chopina.

Bez fajerwerków

Uruchomienie nowych połączeń nie będzie wiązało się jednak z wprowadzeniem oferty łączącej zakup biletu kolejowego i lotniczego. Już kilka tygodni temu pisaliśmy, że LOT czeka na modernizację polskiej sieci kolejowej, którą uważa za konieczny warunek podjęcia ścisłej współpracy z przewoźnikami z Grupy PKP.

– Dążymy do tego, aby zapewnić pasażerom jak najlepszą ofertę przewozową. Chcemy zaproponować dogodne połączenia, które pozwolą korzystającym z Lotniska Chopina na komfortową podróż do wybranego przez nich miejsca docelowego. Pracujemy nad rozwiązaniami, które w przyszłości poprawią jakość podróży np. poprzez wprowadzenie wspólnego biletu lotniczo-kolejowego. Będzie to możliwe w momencie otwarcia CPK, gdy infrastruktura transportowa w Polsce przejdzie konieczną modernizację i rozbudowę – informowała wówczas Aleksandra Dąbkowska z biura prasowego LOT.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Lotnisko Chopina
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony