Partner serwisu

Kolej chce zastąpić w Niemczech nawet co piąty krajowy lot

Artur Bogdanowicz 13.10.2021

Kolej chce zastąpić w Niemczech nawet co piąty krajowy lot
Fot. Deutsche Bahn
Koleje Niemieckie wprowadzą do nowego rozkładu jazdy kilka nowych sprinterów łączących największe miasta. Jak zauważają niemieccy komentatorzy, celem DB jest zastąpienie w niedalekiej przyszłości co piątego połączenia samolotowego połączeniem kolejowym.
By zwiększyć liczbę dostępnych miejsc sukcesywnie przybywać ma ICE XXL, czyli składów 13-członowych ICE 4 na najważniejszych liniach krajowych. Wśród nich nadrzędna rolę odegra linia Monachium-Stuttgart-Frankfurt Flughafen-Kolonia-Dortmund-Hamburg. Dostarczane przez producenta średnio co 4 tygodnie nowe pociągi kierowane będą w pierwszej kolejności na tę linię.

Od połowy grudnia w rozkładzie pojawią się trzy pary ICE Sprinter między Berlinem a Kolonią, gdzie czas przejazdu spadnie poniżej 4 godzin. Szybkich połączeń przybędzie także między Kolonią i Monachium oraz między Hamburgiem i Frankfurtem. Dodatkowa, wieczorna (w obu kierunkach) para ICE Sprinter połączy też stolicę Niemiec ze stolicą Bawarii.

Konkurencyjny wobec lotu (licząc włącznie z dojazdem na lotnisko, procedurą odprawy itd.) czas przejazdu pociągiem poniżej 4 godzin ma zachęcić pasażerów do podróży kolejowych. Już teraz dzieje się tak np. między Monachium a Frankurtem. Do jedenastu lotów dziennie Lufthansy obsługuje prawie wyłącznie pasażerów przesiadkowych. Dojazd z centrum Monachium do serca Frankfurtu pociągiem trwa z reguły 3 godziny i ok. 20 minut, jest wiec bezdyskusyjnie korzystny dla pasażerów kolei.

Podobnie dzieje się m.in. między Monachium i Lipskiem, Monachium i Berlinem, Monachium i Stuttgartem czy Frankfurtem i Düsseldorfem, gdzie z reguły potrzeba mniej niż 4 godzin. Ten czas wydaje się psychologiczną granicą, która przemawia za wyborem kolei jako najszybszego środka transportu na trasie. Podobnie jest zresztą na wielu trasach międzynarodowych: Frankfurt-Paryż, Frankfurt-Bruksela, Monachium-Zurych, Stuttgart-Zurych, Düsseldorf-Amsterdam czy Monachium-Wiedeń.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Dojazdy do lotnisk
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony