Partner serwisu

KLM uziemi na sześć tygodni Airbusy A330

Rafał Dybiński 28.03.2020

KLM uziemi na sześć tygodni Airbusy A330
fot. Wikimedia
Linia lotnicza KLM uziemi na sześć tygodni samoloty Airbus A330 – informuje holenderski "De Telegraaf". Decyzja wejdzie w życie po tym weekendzie. 
Eksperci obawiają się ostatecznego końca tego modelu u tego przewoźnika. Podobny los spotkał Boeinga 747. Piloci zostali poinformowani o niepewnej przyszłości w ubiegłym tygodniu. – To prawda, że obecnie Airbus A330 nie jest planowany jako standard, ale utrzymamy samolot w gotowości. Na razie nie ma mowy o jego wycofaniu – uspokaja rzecznik KLM.

Holenderskie linie lotnicze ogłosiły wcześniej w połowie marca, że ​​Boeing 747 nie będzie już używany do lotów pasażerskich pod koniec bieżącego tygodnia. KLM nadal ma w użyciu dwanaście samolotów Airbusa A330, które są często wykorzystywane w odległych destynacjach wakacyjnych, takich jak Kapsztad. Przewoźnik obsługuje również tym modelem mniej ruchliwe odległe miejsca docelowe, takie jak Edmonton, Boston i Montreal.

Airbus A330 stanowi dylemat dla władz przewoźnika. Obawiamy się cichej śmierci tego modelu – przyznał jeden z pilotów. Międzykontynentalna flota KLM skurczyłaby się o 30 proc. bez A330 i Boeinga 747. W rezultacie duża część pilotów straci pracę. W minionym tygodniu Airbusa A330 uziemiła KLM Delta, amerykańska spółka zależna przewoźnika z Holandii, spodziewająca się znacznie mniejszego popytu na podróże lotnicze w króttkoterminowej prognozie. Rejsy na odległych trasach mają przejąć całkowicie Boeingi 777 i Dreamlinery 787-9.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo