Partner serwisu

KLM i Delta rozpoczęły loty z testami na COVID-19. Polecą tylko osoby z wynikiem negatywnym

Red. ed 18.12.2020

KLM i Delta rozpoczęły loty z testami na COVID-19. Polecą tylko osoby z wynikiem negatywnym
fot. Mike Cassidy
Partnerzy transatlantyckiego joint venture, Delta Air Lines i KLM uruchomiły 15 grudnia specjalne loty między Atlantą a Amsterdamem. Pasażerowie tych rejsów zostają objęci procedurą testów pod kątem COVID-19.
Obie linie, rząd Holandii oraz lotniska Schiphol w Amsterdamie i Hartsfield-Jackson w Atlancie opracowały wspólne rozwiązanie, aby zapewnić bezpieczne podróże między obydwoma krajami. Kompleksowy system testów PCR pozwoli uprawnionym klientom na wjazd do Holandii, zwalniając ich z obowiązkowej kwarantanny po przylocie. Pozostałe loty KLM i Delta nie są objęte testami i mogą nimi podróżować wszyscy pasażerowie, przy czym po przylocie do Holandii muszą odbyć 10-dniową kwarantannę.

Loty na trasie Atlanta – Amsterdam, objęte specjalną procedurą testów pod kątem COVID-19, są oferowane od 15 grudnia 2020 roku cztery razy w tygodniu: dwa loty na pokładzie KLM i dwa linią Delta. Akcję zaplanowano początkowo na trzy tygodnie. Jeśli przedsięwzięcie się powiedzie, to linie rozważą zastosowania tego samego rozwiązania również na innych trasach.

– To bardzo ważny krok naprzód w kierunku odbudowy międzynarodowej branży turystycznej i lotniczej oraz rozwiązanie, z którego chcemy skorzystać, dopóki szczepionka na Covid nie będzie powszechnie dostępna na całym świecie. (…) Wszystkie zainteresowane strony muszą współpracować nad systematycznym wykorzystaniem testów i włączeniem ich jako stały element podróży lotniczej, tak aby jak najszybciej można było znieść obowiązek kwarantanny po przybyciu do innego kraju. Ta kwestia ma fundamentalne znaczenie dla przywrócenia zaufania do podróży lotniczych zarówno ze strony pasażerów, jak i rządów poszczególnych krajów – mówi Pieter Elbers, prezes i dyrektor generalny KLM.

Klienci będą mogli wybrać specjalnie oznakowany lot podczas rezerwacji biletu online. Na pokład będą wpuszczani wyłącznie pasażerowie, którzy uprzednio poddali się procedurze testów CPR i uzyskali negatywny wynik. Alternatywnie, klienci rezerwujący podróż z Atlanty do Amsterdamu mogą wybrać jeden ze standardowych lotów Delta lub KLM, które nie wymagają od pasażerów testów na Covid, jednak wtedy w Holandii czeka ich kwarantanna.

Standardowo warunkiem wjazdu do Holandii jest odbycie 10-dniowej kwarantanny. Zwolnienie z obowiązku kwarantanny odbywa się w następujący sposób:

  • Podróżny z Atlanty do Amsterdamu na stronie klm.com lub Delta.com wybiera specjalnie oznaczony lot objęty procedurą testów;
  • Na 5 dni przed przybyciem do Holandii wykonuje pierwszy test PCR, a następnie izoluje się aż do dnia wyjazdu;
  • Bezpośrednio przed wejściem do samolotu na lotnisku w Atlancie wykonuje szybki test antygenowy;
  • Po wylądowaniu na Schiphol w Amsterdamie powtórnie poddaje się testowi PCR.
W przypadku negatywnego wyniku, podróżny jest zwolniony z kwarantanny w Holandii.

Ta nowa procedura dotyczy wszystkich obywateli, którym zezwolono na podróż docelową do Holandii z ważnych powodów związanych z pracą, zdrowiem i edukacją. Natomiast pasażerowie, którzy podróżują tranzytem przez Amsterdam do innych krajów, nadal podlegają przepisom wjazdowym danego kraju, jak też ewentualnie obowiązkowi odbycia kwarantanny w miejscu docelowym.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo