Partner serwisu

Kijów-Żulany Airport planuje rozbudowę terminalu

Justyna Urbaniak 12.10.2018

Kijów-Żulany Airport planuje rozbudowę terminalu
fot. Igor Bubin, commons.wikimedia.org
Port lotniczy Kijów-Żulany planuje przebudować główny terminal A o powierzchni 14 000 metrów kwadratowych i rozbudować go o 9 500 metrów kwadratowych, szacując inwestycje w ten projekt na 630 milionów ukraińskich hrywien (84,5 mln zł).
– Rozbudowa obszaru terminalu o 9 500 metry pozwoli podwoić jego przepustowość – podały we wtorek służby prasowe lotniska, dodając, że obecna przepustowość portu lotniczego wynosi około 700 osób na godzinę.

Obecnie lotnisko ma trzy terminale o łącznej powierzchni 21 000 metrów kwadratowych. Terminal B jest oddzielnym obiektem dla usług klasy biznesowej, jest częścią systemu stałej bazy operatora (FBO). Pas startowy lotniska jest w stanie obsłużyć samoloty B737 i A320. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2018 r. ukraiński port obsłużył 2 165 mln pasażerów, czyli o 57,3 proc. więcej niż w okresie styczeń-wrzesień 2017 r.

Port Lotniczy Kijów-Żulany obsługiwany jest m.in. przez PLL LOT (z Warszawy i Bydgoszczy). Lotnisko znajduje się w biznesowym centrum stolicy, siedem kilometrów od centrum miasta. Jest to drugie co do wielkości lotnisko na Ukrainie pod względem liczby lotów i ruchu pasażerskiego.

Rozbudowa jest konieczna, ze względu na rosnący ruch lotniczy na całej Ukrainie. Ukraiński minister infrastruktury twierdzi wręcz, że budowa nowoczesnych lotnisk i modernizacja istniejących jest jednym z głównych zadań rozwoju infrastruktury w tym kraju w najbliższej przyszłości. Od czerwca ubiegłego roku obywatele Ukrainy nie potrzebują wizy, by móc podróżować do krajów strefy Schengen. Poza modernizacją infrastruktury lotniskowej Ukraina modernizuje również system nawigacji powietrznej. Całkowity koszt tego projektu wynosi 117,5 mln euro przy dużym udziale środków europejskich. 
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony