Partner serwisu

KE zatwierdziła pomoc w wysokości 1,2 mld euro dla linii TAP

Avgeek 13.06.2020

KE zatwierdziła pomoc w wysokości 1,2 mld euro dla linii TAP
fot. Piotr Bożyk
Portugalia uzyskała zgodę Komisji Europejskiej na udzielenie krajowej pożyczki ratunkowej dla linii TAP Air Portugal w wysokości 1,2 mld EUR (1,4 mld USD) w celu zaspokojenia „natychmiastowych potrzeb w zakresie płynności finansowej”.
Ze względu na ostatnie trudności finansowe, linia TAP Air Portugal nie kwalifikuje się do otrzymania wsparcia na podstawie tymczasowo złagodzonych przepisów Komisji Europejskiej dotyczących pomocy państwa. Zamiast tego KE zatwierdziła rządową pożyczkę zgodnie z wytycznymi ratowania i restrukturyzacji firm, które zostały ustalone w celu wsparcia przedsiębiorstw znajdujących się w trudnej sytuacji o ile środki wsparcia są ograniczone w czasie i zakresie oraz przyczyniają się do realizacji celu leżącego we wspólnym interesie.

- Ta portugalska pomoc ratunkowa w wysokości 1,2 mld euro pomoże TAP Air Portugal sprostać potrzebom w zakresie płynności i utorować drogę restrukturyzacji, aby zapewnić jej długoterminową rentowność. Oprócz pomocy w zapobieganiu zakłóceniom dla pasażerów, pomoc pośrednio przyniesie korzyści portugalskiemu sektorowi turystyki i gospodarce, gdy odzyska stabilność po skutkach pandemii Covid-19 - stwierdza szefowa ds. konkurencji UE Margrethe Vestager.

TAP zgodził się spłacić pożyczkę w ciągu sześciu miesięcy od momentu jej uzyskania lub przedłożyć plan restrukturyzacji wykazujący długoterminową rentowność przedsiębiorstwa. Portugalska linia lotnicza osiągnęła zysk netto w wysokości 14,1 mln euro w ubiegłym roku, odwracając trend strat w wysokości 28 mln euro w 2018 r. Niestety pandemia koronawirusa bardzo dotknęła linię TAP, która w marcu i kwietniu uziemiła większość swojej floty.

Obecnie flota linii TAP Portugal składa się z 86 samolotów: 17 airbusów A319, 17 A320, siedmiu A320neo, czterech A321, sześć A321neo, siedmiu A321LR, siedmiu A330-200 oraz 19 A330-900neo. Natomiast pod barwami TAP Express lata 21 samolotów: osiem ATR-ów 72-600, dziewięć embraerów E190 oraz cztery E195.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo