Partner serwisu

Katowice-Pyrzowice: 91,4 proc. mniej pasażerów, duży wzrost cargo

Rafał Dybiński 16.02.2021

Katowice-Pyrzowice: 91,4 proc. mniej pasażerów, duży wzrost cargo
fot. Katowice Airport
Port lotniczy Katowice-Pyrzowice obsłużył w styczniu bieżącego roku zaledwie 25 tys. pasażerów - poinformowano w oficjalnym komunikacie największego lotniska Górnego Śląska.
Uzyskane w pierwszym miesiącu 2021 roku wartości oznaczają spadek o 91,4 proc. podróżnych w odniesieniu do statystyk z analogicznego okresu 2020 roku.

Być może sytuacja zmieni się na korzyść w najbliższym sezonie letnim, zwłaszcza że w siatce połączeń pyrzowickiego lotniska pojawiła się trasa do portu Kijów-Boryspol, taniej linii lotniczej SkyUp. To będzie debiut przewoźnika z Ukrainy w górnośląskim porcie. Rejsy zaplanowano trzy razy w tygodniu, a konkretnie w każdy wtorek, czwartek i sobotę. Pierwszy lot odbędzie się 29 maja. Więcej o tym pisaliśmy w tym tekście.

Od końca lutego 2021 roku, dzięki Rainbow Tours, będzie można także polecieć z Pyrzowic na wakacje do Meksyku i Dominikany. Obydwa dalekodystansowe bezpośrednie połączenia czarterowe będą obsługiwane Boeingiem 787 Dreamliner Polskich Linii Lotniczych LOT. Rainbow Tours pierwszy lot do Cancun zaplanował na czwartek 25 lutego, a ostatni lot powrotny na 6 maja. Z kolei do Puerto Plata w Dominikanie pierwsi klienci polecą w sobotę 27 lutego, a ostatni lot do Pyrzowic odbędzie się 9 maja. Każda z tras obsługiwana będzie tylko raz w tygodniu. Więcej o tym pisaliśmy w tym tekście.

Pocieszeniem dla zarządzających najważniejszym lotniskiem Górnego Śląska są wyniki cargo. W pierwszym miesiącu bieżącego roku przez pyrzowicki terminal towarowy przeładowano bowiem 2 186 ton frachtu lotniczego. To jest o 37,4 proc. więcej w porównaniu ze styczniem 2020 roku.

Port lotniczy Katowice-Pyrzowice należy do grona największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2019 roku z jego siatki połączeń skorzystało rekordowe 4,84 mln pasażerów, w tym ponad 2 mln w ruchu czarterowym. Prognoza na 2020 rok zakładała przewiezienie 5,5 mln podróżnych. Ostatecznie, ze względu na pandemię koronawirusa, w minionym roku zanotowano 1,44 mln pasażerów. Lotnisko jest krajowym liderem w segmencie przewozów czarterowych i regionalnym w przewozach cargo.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Lotniska regionalne
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony