Partner serwisu

Katowice: Zimą 40 tras do 37 lotnisk w 16 państwach. Najwięcej połączeń Wizz Air

inf. pras 29.10.2021

Katowice: Zimą 40 tras do 37 lotnisk w 16 państwach. Najwięcej połączeń Wizz Air
fot. Piotr Adamczyk/Katowice Airport
W trakcie sezonu „Zima 2021/2022” połączenia regularne na trasach z oraz do Katowice Airport będą obsługiwane przez linie Wizz Air, Ryanair, PLL LOT oraz Lufthansę. W sumie w ofercie lotów rozkładowych znajduje się 40 tras do 37 lotnisk w 16 państwach.
Najwięcej kierunków, bo aż 22, zaoferuje Wizz Air. Samoloty węgierskiego przewoźnika obsłużą loty do 13 państw, to jest do Wielkiej Brytanii (Bristol, Doncaster-Sheffield, Liverpool – loty są dostępne do 7 listopada, następnie przerwa do 16 grudnia, Londyn-Luton), Hiszpanii (Barcelona, Fuerteventura, Teneryfa), Ukrainy (Kijów-Żuliany, Zaporoże, Lwów – od 17 grudnia), Niemiec (Dortmund, Kolonia-Bonn), Zjednoczonych Emiratów Arabskich (Dubaj), Włoch (Mediolan-Bergamo, Rzym-Ciampino – od 16 grudnia), Gruzji (Kutaisi), Szwecji (Sztokholm-Skavsta – loty są dostępne do 14 listopada, następnie przerwa do 29 marca 2022 roku), Norwegii (Oslo-Torp), Holandii (Eindhoven), na Islandię (Keflavik), Cypr (Larnaka) oraz na Maltę.

Po jednym kierunku Lufthansy i PLL LOT 

Linie lotnicze Ryanair w sezonie „Zima 2021/2022” latać będą z Pyrzowic na 16 kierunkach do 8 państw. Najwięcej kierunków irlandzki przewoźnik zaoferuje do Wielkiej Brytanii (Birmingham, Edynburg, Londyn-Stansted, Manchester), następnie do Włoch (Alghero, Bolonia, Katania, Mediolan-Bergamo), Niemiec (Dortmund, Kolonia-Bonn), Ukrainy (Kijów-Borispol, Odessa), Grecji (Ateny), Irlandii (Dublin), Norwegii (Oslo-Gardermoen) oraz na Cypr (Pafos). Podczas sezonu zimowego jeden kierunek zaoferuje zarówno Lufthansa (Frankfurt nad Menem) oraz Polskie Linie Lotnicze LOT – narodowy przewoźnik będzie obsługiwał połączenie do Warszawy.

– Branża lotnicza ciągle zmaga się z największym kryzysem w swojej historii. Tegoroczne wakacje dały nam odrobinę wytchnienia, ruch pasażerski odbudował się na poziomie 70% tego z przedpandemicznych wakacji 2019 roku. Mamy nadzieję, że sezon zimowy przebiegnie bez poważnych turbulencji i przewozów lotniczych nie dotkną żadne większe obostrzenie związane z czwartą falą pandemii koronawirusa. Ostrożny optymizm widać u przewoźników, na przykład w sezonie zimowym PLL LOT zwiększą do 19 tygodniowo liczbę rotacji pomiędzy Pyrzowicami a Warszawą.

Podobnie postępuje Lufthansa, która w zimie, częściej niż w sezonie letnim, będzie latać pomiędzy naszym lotniskiem a Frankfurtem. Dobrą siatkę połączeń w rozkładzie zimowym utrzymują najwięksi przewoźnicy niskokosztowi w Pyrzowicach, to jest Wizz Air i Ryanair. W tym momencie prognozujemy, że w trakcie dwóch ostatnich miesięcy bieżącego roku z siatki połączeń pyrzowickiego lotniska skorzysta około 400 tys. podróżnych i ten trudny rok zamkniemy z wynikiem około 2,4 miliona pasażerów, czyli takim jaki zanotowaliśmy w 2010 roku. Stabilny sezon zimowy może być dobrym punktem wyjście dla rozpoczęcia popandemicznego procesu odbudowy ruchu pasażerskiego, który, mamy nadzieję, nastąpi w przyszłym roku – podkreślił Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, firmy zarządzającej Katowice Airport.

Najbogatsza oferta czarterowa w historii Pyrzowic

W ramach rozkładu „Zima 2021/2022” linie lotnicze obsłużą na zlecenie biur podróży loty czarterowe między pyrzowickim lotniskiem a 22 miejscami zlokalizowanymi w 14 państwach. Najwięcej połączeń – cztery – będzie dostępnych do Egiptu (Hurghada, Marsa Alam, Sharm El Sheikh, Taba) oraz Hiszpanii (Fuerteventura, Gran Canaria, Lanzarote, Teneryfa). Dwie trasy będą obsługiwane do Dominikany (Punta Cana, Puerto Plata) oraz do Zjednoczonych Emiratów Arabskich (Dubaj, Fudżajrainauguracja 12 stycznia 2022 roku). Jeden kierunek będzie dostępny do Turcji (Antalya), Portugalii (Madera), Wysp Zielonego Przylądka (Amilcar Cabral), Omanu (Salala), Tanzanii (Zanzibar), Tajlandii (Bangkok – inauguracja 22 listopada), Meksyku (Cancun), Kenii (Mombasa), Maroka oraz na Kubę (Varadero – inauguracja 27 listopada).

– Dzięki konsekwentnej współpracy z biurami podróży i odpowiedniej infrastrukturze, która umożliwia funkcjonowanie w Katowice Airport dużych baz linii czarterowych, zbudowaliśmy najsilniejszą wśród polskich lotnisk pozycję w segmencie przewozów realizowanych na zlecenie biur podróży. Po dziewięciu miesiącach 2020 roku czartery mają 65 proc. udział w całości ruchu pasażerskiego obsłużonego w tym czasie w Pyrzowicach. Siatka połączeń czarterowych w sezonie „Zima 2021/2022” to najmocniejsza oferta w tym okresie roku w historii Pyrzowic. Pandemia pokazała, że z Katowice Airport jest spory potencjał na realizację dalekodystansowych bezpośrednich połączeń czarterowych. Wiedzieliśmy o tym, dlatego m.in. projektując rozwój infrastruktury zdecydowaliśmy się wybudować nową drogę startową o długości 3 200 metrów. Nowoczesna infrastruktura sprawia, że z punktu widzenia operacyjnego obsługa dalekich tras z Pyrzowic nie jest żadnym problem. Na przełomie lutego i marca w naszej siatce połączeń czarterowych pojawiły się bezpośrednie trasy do Dominikany i Meksyku obsługiwane na zlecenie biura podróży Rainbow lotowskim, szerokokadłubowym Boeingiem 787-8 Dreamliner. Ze względu na ogromne zainteresowania tymi kierunkami będą one dostępne także w sezonie „Zima 2021/2022”. Jednocześnie w rozkładzie zimowym oferta dalekich tras czarterowych z Pyrzowic zostanie uzupełniona o Kubę i Tajlandię – wyjaśnił Tomasik.

Katowice Airport należy do grona największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2019 roku z jego siatki połączeń skorzystało rekordowe 4,84 mln pasażerów, w tym ponad 2 miliony w ruchu czarterowym. Prognoza na 2020 rok zakładała przewiezienie 5,5 miliona podróżnych. Ostatecznie, ze względu na pandemię koronawirusa, w minionym roku zanotowano 1,44 mln pasażerów. Lotnisko jest krajowym liderem w segmencie przewozów czarterowych i regionalnym w przewozach towarowych.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Lotniska regionalne
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony