Partner serwisu

Katowice: Wyjątkowy DC-8 z pomocą dla Ukrainy

Rafał Dybiński 21.04.2022

Katowice: Wyjątkowy DC-8 z pomocą dla Ukrainy
fot. Piotr Adamczyk/Katowice Airport
Katowice Airport kontynuuje obsługę lotów z pomocą humanitarną dla Ukrainy, która zmaga się z barbarzyńską inwazją Rosji. Pierwszy rejs cargo z ładunkami pilnej potrzeby dla broniących się przed agresją odbył się 12 marca bieżącego roku. Do 20 kwietnia odprawiono dwanaście takich lotów. Jeden z nich zwrócił wyjątkową uwagę sympatyków awiacji.
Przez górnośląski port dostarczono już na Ukrainę ponad 600 ton pomocy, głównie wysokoenergetycznej żywności, łóżek polowych, koców i materacy. Loty obsługiwane są głównie przez Organizację Narodów Zjednoczonych, a także przez poszczególne krajów, takie jak Uzbekistan czy Islandia, a także organizacje charytatywne.

20 kwietnia na płycie górnośląskiego lotniska pojawił się Douglas DC-8, który należy do amerykańskiej chrześcijańskiej organizacji humanitarnej Samaritan's Purse. Samolot przyleciał z lotniska Piedmont Triad w Północnej Karolinie.

DC-8 to wyjątkowy odrzutowiec, bowiem tylko sześć takich jednostek jest aktywnych na całym świecie. Ten w malowaniu organizacji Samaritan's Purse to rzadko spotykany wariant kombi. W pierwszej części samolotu znajduje się ładownia, która może pomieścić do 38 ton ładunku. Za nią znajduje się natomiast strefa z 32 miejscami dla pasażerów.

Odrzutowiec ma już ponad 53 lata, ale dopiero w kwietniu 2016 roku zaczął latać dla organizacji Samaritan's Purse. Czterosilnikowy samolot dostarczył już w sumie ponad 2700 ton pomocy humanitarnej w 254 misjach do takich miejsc jak Haiti, Meksyk, Jamajka, Togo, Kolumbia, Honduras, Tanzania, Etiopia i Bangladesz.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Cargo lotnicze
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony