Partner serwisu

Katowice: Sierpień najlepszym miesiącem przewozów cargo w 2021 roku

Rafał Dybiński 16.09.2021

Katowice: Sierpień najlepszym miesiącem przewozów cargo w 2021 roku
fot. Piotr Adamczyk
Podczas ósmego miesiąca bieżącego roku na trasach towarowych z oraz do Katowice Airport obsłużono 2 973 tony cargo, co jest wynikiem o 1 286 ton lepszym (+76,2%) od tego osiągniętego w tym samym okresie w zeszłym roku. W sierpniu odnotowano 494 starty i lądowania frachtowców, czyli o 233 więcej (+89,3%) niż w 2020 roku.
W sumie od stycznia do końca sierpnia 2021 roku w pyrzowickim terminalu cargo obsłużono 19 401 ton frachtu, czyli o 6 797 ton więcej (+53,9%) niż podczas tego samego okresu w 2020 roku. W trakcie pierwszych ośmiu miesięcy bieżącego roku odnotowano 2 605 startów i lądowań w ruchu cargo, tj. o 684 więcej (+35,6%) niż rok temu.

Segment przewozów frachtu jest ważnym obszarem działalności pyrzowickiego lotniska. Swoje regionalne bazy w Katowice Airport mają czołowi operatorzy cargo w Europie. Aktualna siatka regularnych połączeń towarowych w Pyrzowicach składa się z dziesięciu tras: Mediolan-Malpensa – Katania – Katowice Airport – Madryt – Mediolan-Malpensa (Amazon), Mediolan-Malpensa – Cagliari – Katowice Airport – Paryż de Gaulle – Mediolan-Malpensa (Amazon), Katowice Airport – Hanower – Mediolan-Malpensa – Hanower – Katowice Airport (Amazon), Katowice Airport – Kolonia-Bonn – East Midlands – Kolonia-Bonn – Katowice Airport (Amazon), Frankfurt – Katowice Airport – Frankfurt (Lufthansa Cargo/RFS), Wiedeń – Katowice Airport – Wiedeń (Lufthansa Cargo/RFS), Kolonia-Bonn – Katowice Airport – Kolonia-Bonn (UPS), Liege – Katowice Airport – Gdańsk – Ryga – Liege (TNT/FedEx), Lipsk – Katowice Airport – Lipsk (DHL Express), Paryż – Katowice Airport – Warszawa – Katowice Airport – Paryż (FedEx).

– Sierpniowy rezultat w segmencie przewozów cargo dowodzi, jak istotną częścią aktywności pyrzowickiego lotniska jest ten rodzaj ruchu. Rosnąca ilość obsłużonego ładunku sprawia, że umacniamy się na pozycji lidera wśród polskich portów regionalnych. Zgodnie z naszymi prognozami rok 2021 będzie dla nas rekordowy i zakończymy go z ponad 50-procentowym wzrostem wolumenu w porównaniu z poprzednim rokiem, co przełoży się na ponad 30 tys. ton obsłużonego frachtu. Potencjał pyrzowickiego lotniska w tym segmencie ruchu potwierdzają nie tylko rosnące przewozy, lecz także fakt, że trzech dużych operatorów deklaruje chęć dalszego rozwoju na pyrzowickim lotnisku. By zapewnić jak najlepsze warunki do obsługi szeroko pojętego transportu ładunków na trasach z oraz do lotniska imienia Wojciecha Korfantego, planujemy w nadchodzących latach przeprowadzić kompleksową rozbudowę strefy cargo, w tym budowę drugiego terminalu towarowego – podkreślił Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA.

Katowice Airport należy do grona największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2019 roku z jego siatki połączeń skorzystało rekordowe 4,84 mln pasażerów, w tym ponad 2 miliony w ruchu czarterowym. Prognoza na 2020 rok zakładała przewiezienie 5,5 miliona podróżnych. Ostatecznie, ze względu na pandemię koronawirusa, w minionym roku zanotowano 1,44 mln pasażerów. Lotnisko jest krajowym liderem w segmencie ruchu czarterowego i regionalnym w przewozach cargo.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Cargo lotnicze
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony