Partner serwisu

Katowice: Dynamiczny wzrost ruchu cargo w listopadzie

inf. pras 13.12.2021

Katowice: Dynamiczny wzrost ruchu cargo w listopadzie
fot. Piotr Adamczyk/Katowice Airport
Podczas jedenastego miesiąca bieżącego roku w Katowice Airport obsłużono 3 210 ton frachtu, czyli o 1 193 ton więcej (+59,2 proc.) niż w tym samym okresie w zeszłym roku. W listopadzie na pyrzowickim lotnisku odnotowano 498 startów i lądowań frachtowców, czyli o 203 więcej (+68,8 proc.) niż podczas tego samego okresu w 2020 roku.
Od stycznia do końca listopada bieżącego roku na lotnisku imienia Wojciecha Korfantego obsłużono w sumie 29 056 ton cargo, czyli o 10 820 ton więcej (+59,3 proc.) niż podczas pierwszych jedenastu miesięcy 2020 roku. W sumie odnotowano 4 147 startów i lądowań frachtowców, tj. o 1 349 więcej (+48,2 proc.) w porównaniu z okresem od stycznia do listopada br.

– Katowice Airport to ważny punkt na logistycznej mapie południowej Polski. W naszej strefie cargo, każdego miesiąca, odprawiane są tysiące ton frachtu, bardzo często o wysokiej wartości. Koniec roku, ze względu na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia, to tradycyjnie bardzo gorący i pracowity okres w cargo lotniczym. Nasz terminal towarowy pracuje aktualnie 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. To będzie bardzo dobry rok w segmencie cargo dla Katowice Airport. Zeszłoroczny wynik poprawimy o ponad 11 tysięcy ton, pierwszy raz w historii przekraczając 30 tysięcy ton frachtu w skali roku. Ten sukces nie byłby możliwy bez nowoczesnej infrastruktury, którą nadal chcemy rozwijać. Dlatego intensywnie pracujemy nad projektem drugiego terminalu cargo – podkreślił Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA.

Na lotnisku imienia Wojciecha Korfantego regionalne bazy mają czołowi operatorzy cargo w Europie. Aktualna siatka regularnych połączeń towarowych pyrzowickiego lotniska składa się z dziesięciu tras: 

 • Mediolan-Malpensa – Katania – Pyrzowice – Madryt – Mediolan-Malpensa (Amazon)
 • Mediolan-Malpensa – Cagliari – Pyrzowice – Paryż de Gaulle – Mediolan-Malpensa (Amazon)
 • Pyrzowice – Hanower – Mediolan-Malpensa – Hanower – Pyrzowice (Amazon)
 • Pyrzowice – Kolonia/Bonn – East Midlands – Kolonia/Bonn – Pyrzowice (Amazon)Frankfurt – Pyrzowice – Frankfurt (Lufthansa Cargo/RFS*)
 • Wiedeń – Pyrzowice – Wiedeń (Lufthansa Cargo/RFS)
 • Kolonia/Bonn – Pyrzowice – Kolonia/Bonn (UPS)
 • Liege – Pyrzowice – Gdańsk – Ryga – Liege (FedEx/TNT)
 • Lipsk – Pyrzowice – Lipsk (DHL Express)
 • Paryż – Pyrzowice – Warszawa – Pyrzowice – Paryż (FedEx/TNT). 

  Katowice Airport należy do grona największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2019 roku z jego siatki połączeń skorzystało rekordowe 4,84 mln pasażerów, w tym ponad dwa miliony w ruchu czarterowym. Prognoza na 2020 rok zakładała przewiezienie 5,5 miliona podróżnych. Ostatecznie, ze względu na pandemię koronawirusa, w minionym roku zanotowano 1,44 mln pasażerów. Lotnisko jest krajowym liderem w segmencie ruchu czarterowego i regionalnym w przewozach cargo.
 • Podziel się ze znajomymi:
  Komentarze:
  Cargo lotnicze
  Zobacz też
  Najnowsze wiadomości
  Polecane wiadomości
  Praca
  Bądź na bieżąco:
  © 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
  Pełna wersja strony