Partner serwisu

Katowice: Duży wzrost przewozów cargo we wrześniu

inf. pras 18.10.2021

Katowice: Duży wzrost przewozów cargo we wrześniu
fot. Piotr Adamczyk/Katowice Airport
W Katowice Airport utrzymuje się trend dużego wzrostu przewozów cargo. We wrześniu br. w terminalu towarowym lotniska im. Wojciecha Korfantego obsłużono 3 230 ton frachtu, czyli o 1 397 ton więcej (+76,2%) niż podczas tego samego okresu w zeszłym roku. Podczas dziewiątego miesiąca bieżącego roku odnotowano 533 startów i lądowań frachtowców, tj. o 255 więcej (+91,7%) niż w tym samym okresie w 2020 roku.
W sumie od stycznia do końca września na pyrzowickim lotnisku obsłużono 22 627 ton cargo, czyli o 8 189 ton więcej (+56,7%) niż podczas pierwszych dziewięciu miesięcy 2020 r. Jest to jednocześnie więcej niż w całym rekordowym 2020 roku, kiedy to na trasach do i z Pyrzowic przewieziono 20 369 ton frachtu. W trakcie dziewięciu miesięcy br. samoloty towarowe wykonały w Katowice Airport 3 138 startów i lądowań, czyli o 939 więcej (+42,7%) niż w tym samym okresie rok temu.

– Z każdym mijającym miesiącem 2021 roku Katowice Airport umacnia się na pozycji lidera wśród polskich lotnisk regionalnych w segmencie przewozów cargo. Zgodnie z prognozą ten rok będzie rekordowy pod względem wolumenu obsłużonego frachtu, spodziewamy się wyniku ponad 30 tysięcy ton. Bardzo istotnym wskaźnikiem jest dla nas, jako zarządzającego lotniskiem, duży wzrost liczby startów i lądowań frachtowców, ponieważ ta liczba bezpośrednio przekłada się na wzrost przychodów. Aktualnie Pyrzowice dysponują siatką 10 regularnych połączeń towarowych, z tego cztery z nich zostały uruchomione w bieżącym roku. Myślę, że dzięki naszej konsekwentnej współpracy z operatorami cargo, w przyszłym roku jest realna szansa na kolejne nowe regularne trasy towarowe, a tym samym utrzymanie dalszego istotnego wzrostu wolumenu odprawianych w Pyrzowicach ładunków oraz liczby startów i lądowań frachtowców – mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, firmy zarządzającej Katowice Airport.

Segment przewozów frachtu jest ważnym obszarem działalności pyrzowickiego lotniska. Swoje regionalne bazy w Katowice Airport mają czołowi operatorzy cargo w Europie. Aktualna siatka regularnych połączeń towarowych w Pyrzowicach składa się z dziesięciu tras:

 • Mediolan-Malpensa – Katania – Pyrzowice – Madryt – Mediolan-Malpensa (Amazon)
 • Mediolan-Malpensa – Cagliari – Pyrzowice – Paryż de Gaulle – Mediolan-Malpensa (Amazon)
 • Pyrzowice – Hanower – Mediolan-Malpensa – Hanower – Pyrzowice (Amazon)
 • Pyrzowice – Kolonia/Bonn – East Midlands – Kolonia/Bonn – Pyrzowice (Amazon)
 • Frankfurt – Pyrzowice – Frankfurt (Lufthansa Cargo/*RFS)
 • Wiedeń – Pyrzowice – Wiedeń (Lufthansa Cargo/*RFS)
 • Kolonia/Bonn – Pyrzowice – Kolonia/Bonn (UPS)
 • Liege – Pyrzowice – Gdańsk – Ryga – Liege (FedEx/TNT)
 • Lipsk – Pyrzowice – Lipsk (DHL Express)
 • Paryż – Pyrzowice – Warszawa – Pyrzowice – Paryż (FedEx/TNT).

  Katowice Airport należy do grona największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2019 roku z jego siatki połączeń skorzystało rekordowe 4,84 mln pasażerów, w tym ponad 2 miliony w ruchu czarterowym. Prognoza na 2020 rok zakładała przewiezienie 5,5 miliona podróżnych. Ostatecznie, ze względu na pandemię koronawirusa, w minionym roku zanotowano 1,44 mln pasażerów. Lotnisko jest krajowym liderem w segmencie ruchu czarterowego i regionalnym w przewozach cargo.

  *RFS (Road Feeder Service): transport przesyłek ciężarówkami między różnymi lotniskami realizowany na zlecenie linii lotniczych. Z punktu widzenia przepisów samochód ciężarowy RFS traktowany jest jako przewóz lotniczy – każdy transport ma nadany numer rejsu.


 • Podziel się ze znajomymi:
  Komentarze:
  Cargo lotnicze
  Zobacz też
  Najnowsze wiadomości
  Polecane wiadomości
  Praca
  Bądź na bieżąco:
  © 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
  Pełna wersja strony