Partner serwisu

Katowice Airport z zaledwie milionem pasażerów od początku 2020 roku

Red. ed 11.09.2020

Katowice Airport z zaledwie milionem pasażerów od początku 2020 roku
fot. Wojciech Radwański
Sierpień 2020 roku był drugim pełnym miesiącem obsługi ruchu pasażerskiego w Katowice Airport po zniesieniu zakazu lotów. W ruchu ogółem obsłużono 260 tys. podróżnych, to jest o 400 tysięcy mniej (-60,6 proc.) w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.
Z siatki połączeń regularnych skorzystało 154 tysiące pasażerów, to jest wynik o 121 tys. gorszy (-44,1 proc.) w porównaniu z ósmym miesiącem 2019 roku. W ruchu czarterowym linie lotnicze przewiozły z i do Pyrzowic 105 tys. osób, to jest o 278 tys. mniej (-72,5 proc.) niż w sierpniu minionego roku.

Spadek liczby podróżnych przełożył się na mniejszą liczbą startów i lądowań. W sierpniu br. odnotowano 2 930 operacji, to jest o 1 977 mniej (-40,3 proc.) w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. Od stycznia do sierpnia z siatki połączeń regularnych i czarterowych Katowice Airport skorzystało 1,08 mln pasażerów, to jest o 2,26 mln mniej (-67,6 proc.) w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

– Sierpień był kolejnym bardzo trudnym miesiącem dla branży lotniczej. Poziom ruchu odpowiadał zaledwie 40 proc. tego z sierpnia ubiegłego roku. Największym wyzwaniem jest ogromna niestabilność rynku i ciągle zmieniające się restrykcje dotyczące możliwość wykonywania lotów, które z dnia na dzień są wprowadzane przez państwa znajdujące się między innymi w siatce połączeń Katowice Airport. Jest to ogromne utrudnienie dla pasażerów, linii lotniczych oraz biur podróży. Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie Komisja Europejska narzuci państwom Unii Europejskich jeden, spójny system zarządzania ruchem lotniczym w czasach pandemii. Znacząco ułatwiłoby to funkcjonowanie branży w trakcie największego kryzysu w historii lotnictwa komunikacyjnego – mówi Artur Tomasik, prezes zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego.

W Katowice Airport w lipcu i sierpniu obsłużono 425 tys. podróżnych, w wakacje 2019 roku było ich ponad 1,3 mln. Co roku, w lecie, siłą napędową ruchu pasażerskiego w Pyrzowicach były czartery realizowane na zlecenie biur podróży. W rekordowym lipcu i sierpniu minionego roku czarterami z i do Katowice Airport podróżowało w sumie 757 tys. osób. W trakcie tegorocznych wakacji w tym segmencie odnotowano 267 tys. podróżnych.

– W siódmym i ósmym miesiącu bieżącego roku w ruchu czarterowym najchętniej podróżowaliśmy z Pyrzowic do Burgas, na tym kierunku odnotowaliśmy prawie 21,5 tys. pasażerów. Drugie i trzecie miejsce zajęły dwie greckie trasy. Heraklion z wynikiem 19,5 tys. podróżnych i Zakintos, na tym kierunku linie lotnicze przewiozły 18,8 tys. pasażerów. W pierwszej trójce nie znalazł się lider poprzednich sezonów, to jest turecka Antalya. W zeszłoroczne wakacje poleciało tam z Pyrzowic 128 tys. podróżnych, a w tym sezonie było ich niecałe 10 tys. Warto jednak pamiętać, że loty do Turcji możliwe były dopiero od sierpnia – mówi Tomasik.

Jednocześnie dodaje, że w Pyrzowicach najpopularniejszym państwem w ruchu czarterowym w trakcie tegorocznych wakacji była Grecja, z wynikiem 74 tys. podróżnych. – Druga była Bułgaria. W przypadku tego państwa pomiędzy Katowice Airport a Warną i Burgas podróżowało 31 tys. osób. Na trzecim miejscu znalazła się Hiszpania. W lipcu i sierpniu na kierunkach hiszpańskich w ruchu czarterowym obsłużyliśmy 19,3 tys. pasażerów. Oczywiście wszystkie te dane są zdecydowanie gorsze w porównaniu z wakacjami 2019 roku – zaznacza.

GTL przed pandemią koronawirusa prognozowało, że w 2020 roku linie lotnicze przewiozą z i do Pyrzowic rekordowe 5,5 mln podróżnych. Bezprecedensowy kryzys branży lotniczej, wywołany pandemią, wymusił konieczność weryfikacji prognoz ruchu. Obecnie GTL spodziewa się, że w 2020 roku z siatki połączeń Katowice Airport skorzysta o ponad połowę mniej podróżnych niż w 2019 roku.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Lotniska regionalne
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony