Partner serwisu

Kanada zamyka się na podróżnych do października. Co dalej z Air Canada?

Emilia Derewienko 31.08.2020

Kanada zamyka się na podróżnych do października. Co dalej z Air Canada?
fot. Air Canada
W tym samym tygodniu, w którym Air Canada ogłosiła środki zachęcające do ponownego otwarcia granic Kanady, rząd Kanady rozszerzył ograniczenia transportowe. Obecnie kraj ten jest dostępny drogą lotniczą wyłącznie dla obywateli Kanady (z kilkoma wyjątkami).
Bill Blair, minister ds. bezpieczeństwa publicznego i sytuacji nadzwyczajnych, potwierdził na Twitterze, że granice Kanady pozostaną zamknięte do końca września. W swoim oświadczeniu potwierdził, że dodatkowe ograniczenia mają zapobiec rozprzestrzenianiu się COVID-19.

Decyzja o przedłużeniu ograniczeń granicznych do 30 września nie spotka się z radością wielu linii lotniczych. W szczególności Air Canada ogłosiło na początku tego tygodnia, że wprowadzi własne stacje testowe na lotniskach z nadzieją, że ograniczenia zostaną zniesione. Linia lotnicza odnotowała stratę w wysokości 1,18 mld dolarów w drugim kwartale z powodu surowych restrykcji.

Air Canada ma nadzieję, że dzięki kabinom testowym dostępnym od 7 września, będzie w stanie śledzić ewentualną obecność wirusa, zapobiegając w ten sposób rozwojowi pandemii. Jednak rząd kanadyjski nie wydaje się zgadzać z tym podejściem.

Odcięcie od świata 

Ale nie tylko Air Canada liczyło na szybkie zniesienie ograniczeń. Kilka europejskich linii lotniczych wystosowało list otwarty do premiera Kanady. W liście dyrektorzy Air France-KLM i Lufthansy napisali, że kraj ten musi ponownie otworzyć granice, jeśli oczekuje, że Europa zaoferuje to samo. Ale Kanada odcięła się nie tylko od Europy, ale także od Stanów Zjednoczonych.

Państwo od marca zamyka również granicę lądową z USA. Granicę będą mogli przekraczać pracownicy, którzy mieszkają po jednej stronie, a pracują po drugiej. Dla wszystkich innych, poza obywatelami Kanady powracającymi do domu – jest ona zamknięta. Obywatele USA nie mogą podróżować do Kanady z innych niż istotne powodów, chyba że są członkami najbliższej rodziny obywatela tego kraju.

Każdy, kto przekroczy granice Kanady drogą lotniczą lub przez granicę lądową, musi przejść 14-dniową kwarantannę. Ludziom złapanym poza izolacją w tym okresie grozi do… 750 tys. dolarów grzywny, a może nawet kara więzienia.

Kiedy granica zostanie ponownie otwarta?


Chociaż istnieją obawy dotyczące ekonomicznych skutków przedłużonego zamknięcia, Kanada wydaje się być zdeterminowana, aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się COVID-19. Pismo wystosowane przez europejskie linie lotnicze prawdopodobnie będzie miało niewielki wpływ, biorąc pod uwagę wzrost liczby zachorowań na koronawirusa w Europie kontynentalnej. Liczba przypadków COVID-19 rośnie także w USA, co jest kolejnym powodem, dla którego granica lądowa pozostaje zamknięta.

Pozostaje pytanie; co skłoniłoby Kanadę do złagodzenia swoich ograniczeń? Jeśli Air Canada udowodnią, że stanowiska testowe linii przydadzą się przy śledzeniu wirusa, być może rząd ponownie rozważy luzowanie restrykcji. Jeśli kraj czeka na szczepionkę lub spadną przypadki zachorowań na całym świecie, granice mogą pozostać zamknięte przez wiele miesięcy. W takim przypadku kanadyjskie linie lotnicze mogą potrzebować poważnej pomocy finansowej, aby wyjść z obecnego kryzysu.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo