Partner serwisu

Kambodża: Nowe lotnisko przy kompleksie Angkor Wat będzie gotowe w 2023 roku

Emilia Derewienko 04.01.2021

arrow
arrow
Kambodża: Nowe lotnisko przy kompleksie Angkor Wat będzie gotowe w 2023 roku
mat. pras.
Kambodża: Nowe lotnisko przy kompleksie Angkor Wat będzie gotowe w 2023 roku
Kambodża: Nowe lotnisko przy kompleksie Angkor Wat będzie gotowe w 2023 roku
Kambodża: Nowe lotnisko przy kompleksie Angkor Wat będzie gotowe w 2023 roku
Budowa nowego lotniska w prowincji Siem Reap o wartości prawie 900 mln dolarów zostanie ukończona w 67 proc. do końca 2021 roku – zapowiedział prezes Angkor International Airport Investment. Obiekt ma strategiczne położenie dla turystów i gospodarki Kambodży, gdyż znajduje się nieopodal niezwykłego kompleksu świątynnego o skali światowej, Angkor Wat.
Budowa lotniska rozpoczęła się 15 marca 2020 roku. I chociaż pandemia COVID-19 spowodowała opóźnienia w realizacji inwestycji infrastrukturalnych, lotnisko Siem Reap jest już ukończone w 30 proc. Zbudowana w pełni została na razie piwnica, a parter i pierwsze piętro budynku terminala pasażerskiego zostały w całości zabetonowane. Drugie piętro zostało zabetonowane w 25 proc.

Prezes Angkor International Airport Investment, Lu Wei, podkreślił, że teren budowy został oczyszczony w 80 proc. Lu potwierdził również, że ekipa konstrukcyjna estakady rozpoczęła prace 23 grudnia. Oprócz arterii łączącej lotnisko z drogą krajową nr 6, firma zbudowała 8-kilometrową trasę z drogi krajowej 64 do powstającego właśnie terminala pasażerskiego.

– Zgodnie z naszym planem, do 31 grudnia 2021 roku wszystkie prace budowlane zostaną ukończone w 67 proc. Do końca tego roku terminal zostanie zrealizowany w 77 proc., estakada w 45 proc., a pozostałe prace infrastrukturalne będą ukończone w 50 proc. – stwierdził Lu Wei. Władze lotniska mają nadzieję, że prace uda się zamknąć do 2022 roku, a port zostanie uruchomiony w 2023 roku.

Nowe lotnisko o wartości 880 mln dolarów budowane jest na działce o powierzchni 750 hektarów na wschód od miasta Siem Reap, „bazy noclegowej” dla turystów przyjeżdżających z całego świata, aby zwiedzić niezwykły kompleks świątynny z XI wieku, Angkor Wat. Lotnisko powstaje w trzech etapach. Pierwszy i drugi, wart 500 mln dolarów, pozwoli na lądowanie samolotów dalekiego i średniego zasięgu. Kolejne 300 mln dol. zostanie przeznaczone na trzecią fazę. Lotnisko w 2030 roku będzie mogło obsłużyć 10 mln i podwoi swoją przepustowość do 2050 roku.

W październiku 2017 roku rząd Kambodży osiągnął porozumienie z chińskim państwowym przedsiębiorstwem Yunnan Investment Holdings, w sprawie budowy nowego lotniska obsługującego Siem Reap. Umowa ta zapewniła firmie i jej spółkom zależnym, zajmującym się budową i zarządzaniem portami, wyłączną koncesję na budowę i eksploatację lotniska na 55 lat. Kontrakt zastąpił tym samym obecną umowę na wyłączność z Cambodia Airports – spółką, której większościowym udziałowcem jest francuska grupa VINCI. Umowa z firmą miała wygasnąć w 2040 roku.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony