Partner serwisu

JOTA Aviation zawiesza działalność. Ostatni komercyjny operator BAe 146 w Europie

Avgeek 03.05.2022

JOTA Aviation zawiesza działalność. Ostatni komercyjny operator BAe 146 w Europie
JOTA Aviation na lotnisku w Warszawie w 2021 r. fot. Piotr Bożyk
Linia JOTA Aviation zawiesiła w kwietniu br. wszystkie operacje, wycofała wszystkie swoje samoloty i złożyła wniosek o ustanowienie zarządu komisarycznego - donosi portal ch-aviation.
Brytyjski specjalista ds. czarterów wykonał swój ostatni komercyjny lot 10 kwietnia 2022 r., z Clermont-Ferrand do East Midlands swoim jedynym ARJ-100 (G-JOTS). Samolot został następnie przebazowany do Cranfield następnego dnia. Jedyny ARJ-85 linii lotniczej został przebazowany do Cranfield w marcu br., dołączając do dwóch z trzech pozostałych BAe 146-300(QT), które zaparkowały tam wcześniej. Ostatnim samolotem, który przeszedł na emeryturę, był trzeci BAe 146-300QT (G-JOTD). Mimo że ostatni lot obsługiwał 17 marca br., pozostawał zaparkowany w London Biggin Hill do 19 kwietnia i dopiero wtedy został przetransportowany do Cranfield.

Linia nie wydała oświadczenia o zawieszeniu działalności, ale usunęła swoje konta w mediach społecznościowych. JOTA Aviation Limited pozostaje zarejestrowana jako brytyjska firma, ale spóźnia się ze złożeniem sprawozdania finansowego za 2021 r. Przewoźnik obecnie oferuje wszystkie trzy samoloty BAe 146-300(QT) jako dostępne do sprzedaży za pośrednictwem siostrzanej firmy JOTA Aircraft Leasing.

JOTA Aviation skoncentrowała się na czarterach sportowych (głównie drużyny piłkarskie), ale obsługiwała również inne rodzaje czarterów pasażerskich i przewozów towarowych, w tym most powietrzny między Birmingham a Ostendą, aby ominąć spowodowane przez Brexit korki wokół kanału La Manche.

Warto dodać, że brytyjska linia była ostatnim komercyjnym operatorem czterosilnikowych BAe 146/Avro RJ w Europie. Bulgaria Air obecnie obsługuje pojedynczego ARJ-70 w konfiguracji VIP, podczas gdy kierownictwo Formuły 1, holding obronny QinetiQ i Rada Badań nad Środowiskiem Naturalnym posiadają samoloty tej rodziny latające jako odrzutowce korporacyjne.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Cargo lotnicze
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony