Partner serwisu

Jet2.com odwołują loty do Krakowa. Powodem wojna na Ukrainie

Mateusz Kieruzal 11.03.2022

Jet2.com odwołują loty do Krakowa. Powodem wojna na Ukrainie
fot. jet2.com
Brytyjskie tanie linie lotnicze Jet2.com poinformowały o anulacji wszystkich oferowanych przez siebie lotów do Polski do 26 maja włącznie. Niskokosztowiec wykonywał rejsy tylko do Krakowa. Jako powód, choć niedosłownie, przewoźnik wskazuje trwającą wojnę w Ukrainie. Jet2 stały się pierwszymi liniami lotniczymi, które zrezygnowały z obowiązku noszenia ochronnych masek na twarzy podczas lotów.
Jet2 to brytyjski niskokosztowiec z siedzibą w Leeds. Obsługuje połączenia do krajów europejskich. Głównymi węzłami są porty lotnicze Birmingham, Leeds/Bradford oraz Manchester. Linie są na lotnisku w Krakowie od 2006 roku, skąd oferują loty do pięciu miast w Wielkiej Brytanii. Z Małopolski pasażerowie na pokładach airbusów A320 i A321 mogli polecieć do Birmingham, Glasgow, Leeds/Bradford, Manchesteru i Newcastle. Loty do stolicy Małopolski cieszyły się popularnością wśród pasażerów podróżujących z wielu brytyjskich lotnisk, którzy chcieli udać się na krótki weekendowy wyjazd typu city-break.

Linie podjęły decyzję o odwołaniu zaplanowanych lotów do Krakowa przez najbliższe dwa miesiące, argumentują to gwałtownym spadkiem popytu. Przewoźnik zwykle wykonywał dwa rejsy tygodniowo do i z Birmingham, Glasgow, Leeds/Bradford i Newcastle. Do położonego na północy Anglii – Manchesteru – Jet2 oferowały cztery rotacje każdego tygodnia. Od sezonu letniego liczba lotów miała zostać zwiększona.

– Ze względu na obecne okoliczności podjęliśmy decyzję o zawieszeniu lotów i programów city break do Krakowa od 24 marca do 26 maja włącznie. W przypadku, gdy na klientów wpłyną jakiekolwiek zmiany, automatycznie anulujemy ich rezerwację z pełnym zwrotem pieniędzy – powiedział rzecznik brytyjskich linii lotniczych Jet2.

Loty wrócą 27 maja lub 2 września

– Planujemy stopniowy restart do Krakowa od 27 maja i oczywiście będziemy informować klientów na bieżąco – dodaje rzecznik prasowy. Bezpośrednie rejsy do Manchesteru, Birmingham i Leeds/Bradford mają według obecnego planu zostać przywrócone za dwa miesiące – 27 maja. Połączenia do Glasgow i Newcastle powrócą dopiero za pięć miesięcy, 2 września.

Koniec wymogu zakładania maseczek

Budżetowe linie lotnicze poinformowały na swojej stronie internetowej, że maski nie będą już obowiązkowe podczas lotów z Anglii i Irlandii Północnej. Pasażerowie nadal będą musieli nosić maskę po wylądowaniu, jeśli jest to wymagane przez lokalne przepisy, ale muszą już zakryć twarzy podczas wchodzenia na pokład samolotu i podczas samego rejsu. Ogłoszenie jest następstwem zniesienia przez rząd brytyjski ograniczeń dotyczących noszenia masek w transporcie publicznym oraz w przestrzeni publicznej w całej Anglii.

Przewoźnik zaznacza jednak, że pasażerowie, którzy lecą do i ze Szkocji w dalszy ciągu podlegają rygorowi zakładania ochronnych masek. – Na naszych szkockich lotniskach i na pokładach samolotów podróżujących do i z tych lotnisk nadal istnieje wymóg prawny, aby wszyscy w wieku co najmniej sześciu lat nosili maskę na twarzy. Dzieje się tak, nawet jeśli pasażer jest w pełni zaszczepiony – oświadczyły linie.

Flota brytyjskich tanich linii lotniczych składa się obecnie z 92 samolotów, z czego aż 74 to boeingi 737-800. Poza nimi przewoźnik z Leeds wykorzystuje do swoich operacji dziesięć boeingów 757-200, siedem boeingów 737-300 oraz jednego airbusa A321-200. Kolejne dwa tej wersji odrzutowce producenta z Tuluzy są zamówione. Przed wybuchem kryzysy wywołanego wirusem COVID-19 niskokosztowiec z bazami w Anglii (Bristol, Birmingham, Manchester i Newcastle oprócz Leeds), Szkocji (Glasgow i Edynburg), Irlandii Północnej (Belfast) oraz Hiszpanii (Alicante, Palma de Mallorca i Teneryfa) przewiózł w 2019 roku ponad 14 mln pasażerów.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Przewoźnicy niskokosztowi
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony