Partner serwisu

Jest nowe rozporządzenie Rady Ministrów. Obostrzenia dotkną transport lotniczy

Emilia Derewienko 10.08.2020

Jest nowe rozporządzenie Rady Ministrów. Obostrzenia dotkną transport lotniczy
fot. Piotr Bożyk
Rozporządzenie Rady Ministrów z 7 sierpnia tego roku ustanawia zasady i ograniczenia w związku z trwającym w Polsce stanem epidemii. Dotyczy ono m.in. transportu zbiorowego, w tym ruchu lotniczego.
Prowadzenie działalności przez przewoźnika lotniczego jest dopuszczalne, jednak przez wzgląd na pandemię koronawirusa, linie muszą przestrzegać do odwołania kilku zasad, warunkowanych prawnie. Zapisy zostały zawarte w rozporządzeniu Rady Ministrów z 7 sierpnia 2020 roku, w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Jednocześnie więc moc prawną straciło rozporządzenie z dnia 19 czerwca 2020 roku.

Przewoźnik musi zapewnić pasażerom płyny do dezynfekcji rąk na pokładzie samolotu – w tym względzie więc nie ma żadnych zmian. Jest również zobowiązany do wykonania dezynfekcji maszyny: jeśli leci z pasażerami – raz na dobę; przed i po każdej operacji lotniczej z pasażerami, trwającej co najmniej 6 godzin; a także po każdej operacji lotniczej z osobą chorą czy u której podejrzewane jest zakażenie chorobą zakaźną. Poprzednie rozporządzenie mówiło o dezynfekcji samolotu po każdym odcinku lotu z pasażerami.

Linie muszą również przekazać pasażerom za pośrednictwem personelu pokładowego formularze kart lokalizacyjnych. Przewoźnik odbiera wypełnione formularze, w przypadku gdy pasażer przekracza granicę by udać się do swojego miejsca zamieszkania czy pobytu. Karty docierają następnie do wojewody, przekazane przez osobę do tego wyznaczoną. Dane w nich zawarte zostają wpisane do systemu teleinformatycznego.

Zakaz przemieszczania się samolotem do odwołania mają osoby, których temperatura ciała jest równa albo przekracza 38°C. Nie polecą także ci pasażerowie, którzy nie złożyli podczas odprawy odpowiedniego oświadczenia o stanie zdrowia, udostępnionego przez linie lotnicze oraz nieprzestrzegający obowiązku zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki.

Nie dotyczy to jednak dzieci przed 4. rokiem życia oraz osób, u których stwierdzono zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną czy pasażerów, którzy nie poradzą sobie z samodzielnym założeniem i zdjęciem maski. Bez maseczki może przebywać także personel lotniczy w kabinie pilota.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo