Partner serwisu

Jaki przewoźnik będzie jeździł po linii kolejowej do Pyrzowic?

Jakub Madrjas 21.07.2022

Jaki przewoźnik będzie jeździł po linii kolejowej do Pyrzowic?
Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe SA
Trwa odbudowa linii nr 182, która pozwoli doprowadzić kolej do lotniska w Pyrzowicach. Jak udało nam się dowiedzieć, na lotnisko nie dojadą pociągi PKP Intercity. Nie wiadomo, kto obsłuży połączenia regionalne. Samorząd wstępnie poinformował, że chciałby powierzyć obsługę Kolejom Śląskim; są jednak wątpliwości, czy to rozwiązanie zgodne z prawem. 
We wrześniu 2019 roku PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na długo oczekiwaną odbudowę linii kolejowej nr 182 z Tarnowskich Gór do Zawiercia przez Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach. Postępy prac są widoczne - w maju na linii pojawił się pierwszy pociąg towarowy. Prace mają potrwać do końca przyszłego roku.

Kto obsłuży połączenia do lotniska?

Jednocześnie nic nie wiadomo o planowanej organizacji połączeń kolejowych do portu lotniczego. Niedawno Województwo Śląskie przesłało do biuletynu informacyjnego Unii Europejskiej wstępne ogłoszenie informacyjne o zamiarze bezpośredniego udzielenia zamówień podmiotowi wewnętrznemu na przewozy kolejowe. Dotyczy ono tras: 
  • Gliwice–Katowice–Zawiercie–MPL Katowice–Tarnowskie Góry
  • Katowice–Tarnowskie Góry–MPL Katowice–Zawiercie
  • Częstochowa–Zawiercie–MPL Katowice–Tarnowskie Góry
  • Tarnowskie Góry-MPL Katowice-Zawiercie
Zlecenie miałby wykonać podmiot wewnętrzny, a więc Koleje Śląskie. Początek usługi określono na 10 grudnia 2023 roku, przez 84 miesiące, a więc przez siedem lat.

Co na to Koleje Śląskie? Czy przewoźnik jest przygotowany do świadczenia tej usługi? - Jako odpowiedzialny przewoźnik regionalny będziemy monitorować sytuację. Nowa linia będzie miała duże znaczenie w kontekście skomunikowania regionu z portem lotniczym w Pyrzowicach. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom zarówno mieszkańców regionu, jak i gości z Polski oraz z zagranicy, będziemy się bacznie sprawie przyglądać, analizując potencjalne zainteresowanie nową linią wśród pasażerów. Jeżeli Zarząd podejmie taką decyzję, Koleje Śląskie wezmą udział w przetargu - jeżeli tylko takowy się pojawi - mówi "Rynkowi Lotniczemu" Patrycja Tomaszczyk, rzeczniczka KŚ

- Nie mamy w tej chwili konkretnych planów czy założeń dotyczących tego przedsięwzięcia. Tym bardziej nie planujemy zagospodarowania taboru. Powód jest oczywisty: tej linii jeszcze nie ma - dodaje rzeczniczka.

Czy powierzenie przewozów jest możliwe w świetle IV pakietu kolejowego?

W ogłoszeniu województwo śląskie napisało, że powierzenie jest możliwe na mocy art. 5 ust. 2 rozporządzenia 1370/2007. Jednak zgodnie z zapisami tzw. IV Pakietu Kolejowego, począwszy od 13 grudnia 2020 r. w przypadku organizacji przewozów wojewódzkich obowiązkowe jest stosowanie procedury przetargowej. Jak wskazuje Tadeusz Syryjczyk, Partner w ZDG TOR, według Ustawy o publicznym transporcie zbiorowym (Art.  22a.) przepisu tego nie stosuje się do umów o wojewódzkie kolejowe przewozy pasażerskie. Jest to efekt porozumienia z Komisją Europejską, które umożliwiło zatwierdzenie pomocy publicznej dla Polregio (więcej na ten temat można znaleźć w tym raporcie); Polska zgodziła się wówczas na wcześniejsze otwarcie wojewódzkich przewozów kolejowych.

Samorząd województwa oraz Zarząd Transportu Metropolitalnego nie odpowiedziały na nasze pytania w sprawie wątpliwości związanych z trybem zawarcia ewentualnej umowy. O przewozy do nowej stacji przy lotnisku Pyrzowice zapytaliśmy również Ministerstwo Infrastruktury oraz PKP Intercity, które przez kilka miesięcy jeździło do warszawskiego lotniska Chopina, ale szybko wycofało się z tego pomysłu. - Obecnie nie planujemy obsługi linii do lotniska w Pyrzowicach - poinformowała Marta Ziemska z biura prasowego PKP Intercity. Na tą chwilę można zatem założyć, że do lotniska dojadą tylko pociągi regionalne. 
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Lotniska regionalne
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony