Partner serwisu

Jacek Bartosiak: Wymarzony moment na budowę CPK

Kasper Fiszer 14.09.2018

Jacek Bartosiak: Wymarzony moment na budowę CPK
Jacek Bartosiak podczas jednego z paneli kongresu Impact Mobilityfot. Filip Klimaszewski
Nowy prezes spółki celowej, która będzie budować Centralny Port Komunikacyjny, bardzo entuzjastycznie wyraża się o idei CPK. – Ten port po prostu musi powstać – stwierdził podczas konferencji prasowej, na której został przedstawiony dziennikarzom w swojej nowej roli.
– Rozpoczynamy drogę, która skończy się zmianą w życiu wszystkich tu zgromadzonych – powiedział Jacek Bartosiak tuż po publicznym ogłoszeniu przez Mikołaja Wilda, że będzie on prezesem spółki celowej zajmującej się budową Centralnego Portu Komunikacyjnego. – Jeśli zrealizujemy nasze plany, będzie to oznaczać fundamentalną zmianę sposobu, w jaki podróżujemy, w jaki robimy interesy, w jaki widzimy świat, a świat widzi nas – ocenił. Dodał, że CPK będzie miało wpływ także na sposób, w jaki zintegrowane jest przestrzennie państwo polskie.

CPK ma uniezależnić transport od koniunktur zewnętrznych

Jacek Bartosiak stwierdził, że budowa dużego hubu przesiadkowego jest dla Polski wielką szansą. – A czas ku temu jest wręcz idealny. Pomimo tego, że wszyscy wiemy, jak ten projekt będzie trudny i jak bardzo będzie wymagał zgrania wielu rzeczy, uważam, że koniunkcja czasowa, że splot okoliczności jest wymarzony – przekonywał.

Określił on CPK „naszą bramą na świat, na którą nie tylko nas stać, ale i którą musimy mieć”. Zaznaczył przy tym, że przedsięwzięcie ma znaczenie daleko szersze, a jedną z głównych zalet portu będzie jego niezależność od różnych koniunktur. Przywołał znane porównanie budowy CPK do budowy Gdyni w okresie dwudziestolecia międzywojennego. – Dzięki tamtejszemu portowi, który był też naszą wizytówką, ludzie mogli podróżować, mogli łączyć się z oceanem światowym, czyli z magistralą handlu, dzięki czemu handel Rzeczypospolitej mógł funkcjonować – przypomniał.

Geopolityk widzi w porcie szansę na zmianę międzynarodowego statusu państwa polskiego

– Tak samo teraz CPK zaprowadzi nas w XXI wiek – zapewniał. Podkreślił bardzo duże i wciąż rosnące znaczenie transportu lotniczego, a obserwowany wzrost ruchu powietrznego określił on jako geometryczny. – Transport lotniczy jest dziś bardzo ważny z każdego punktu widzenia: biznesowego, turystycznego, ekonomicznego, strategicznego, wojskowego, geopolitycznego – wymieniał. Jacek Bartosiak, który dotychczas znany był głównie jako specjalista ds. geopolityki, ocenił przy tym, że CPK daje szanse na zmianę statusu państwa polskiego, co przełoży się na korzyści dla społeczeństwa.

Budowa hubu ma być też według nowego prezesa okazją do sprowadzania najnowszych technologii. – Wygląda na to, że w międzyczasie będzie odbywać się, o czym wszyscy wiemy, rewolucja transportowa, a Rzeczpospolita chce brać w tym udział – podkreślił. – Ten projekt nadaje się do tego jak żaden inny – stwierdził, argumentując, że skupi on uwagę wszystkich interesariuszy.

Konferencja prasowa Mikołaja Wilda i Jacka Bartosiaka odbyła się w ramach kongresu Impact Mobility w Katowicach.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Centralny Port Komunikacyjny
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony