Partner serwisu

Izrael otworzy 1 listopada granice dla zaszczepionych turystów i ozdrowieńców

Rafał Dybiński 22.10.2021

Izrael otworzy 1 listopada granice dla zaszczepionych turystów i ozdrowieńców
fot. Ortal Cohen/El Al
Izrael otworzy od 1 listopada granice dla w pełni zaszczepionych turystów i ozdrowieńców - poinformowała kancelaria premiera kraju znad Morza Śródziemnego. Wpuszczani będą jednak tylko podróżni przylatujący z państw, które nie są zdefiniowane jako "wysokiego ryzyka" - informuje "The Times of Israel".
Granic Izraela nie przekroczą również turyści z krajów, w których obserwuje się wysoki poziom infekcji wariantem delta. Zdecydowanej większości obcokrajowców zabroniono wjazdu do Izraela od początku pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 w marcu ubiegłego roku. 

Kancelaria Premiera Izraela zastrzegła, że plan ponownego otwarcia granic, który był wcześniej wielokrotnie opóźniany, będzie aktualizowany zgodnie z rozwojem epidemii oraz identyfikacją nowych wariantów. Pięć przypadków zakażeń deltą zostało już potwierdzonych. Pierwszy z nich wykryto w próbce pobranej od młodego chłopca, który wrócił do Izraela z Mołdawii w miniony wtorek.

Warunki przylotu do Izraela i obowiązkowe testy

Zgodnie z nowymi przepisami, tylko turyści, którzy zostali zaszczepieni w ciągu 180 dni przed wejściem na pokład samolotu, będą mogli przylecieć do Izraela. W przypadku szczepionki Pfizera od drugiej lub trzeciej dawki do wylotu musi upłynąć siedem dni. W przypadku preparatów Moderna, AstraZeneca, Sinovac, Sinopharm i jednodawkowej Johnson & Johnson musi upłynąć 14 dni.

Zagraniczni podróżni mogli tak naprawdę wlecieć do Izraela już od maja, ale tylko w zorganizowanych grupach i bardzo ograniczonej liczbie. Dodatkowo o zezwolenie na przylot mogli ubiegać się krewni pierwszego stopnia obywateli tego kraju lub jego rezydentów.

Zgodnie z obecnymi, jak i nowymi przepisami, wszyscy podróżujący do Izraela muszą przejść test PCR w ciągu 72 godzin przed wylotem. Drugie badanie są zobowiązani wykonać tuż po wylądowaniu na lotnisku Ben Guriona w Tel Awiwie. Zaszczepieni podróżni muszą poddać się kwarantannie przez dobę lub do czasu uzyskania negatywnego wyniku testu. Osoby niezaszczepione muszą natomiast pozostać na kwarantannie przez 14 dni. Izolację można skrócić do siedmiu dni przy dwóch negatywnych testach, w pierwszym i siódmym dniu pobytu.

Wątpliwości z uznaniem Sputnika V

Podczas czwartkowego spotkania ministrowie postanowili nie uznawać rosyjskiej szczepionki Sputnik V, ale premier Naftali Bennett poprosił o kilka dodatkowych dni na rozważenie kwestii. Być może zmieni zdanie po rozmowie w Soczi z prezydentem Władimirem Putinem.

Sputnik V został zatwierdzony w około 70 krajach, ale Światowa Organizacja Zdrowia i Europejska Agencja Leków nie zatwierdziły jeszcze go do użytku. Niektórzy kwestionują brak przejrzystości rosyjskich badań nad szczepionką. Uznanie Sputnika V oznaczałoby zmianę polityki Izraela, bowiem dotychczas dozwolone były w tym kraju preparaty zatwierdzone przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków.

Miniony czwartek przyniósł 331 potwierdzonych przypadków infekcji wirusem COVID-19 w Izraelu. Dla porównania przed miesiącem było ich niemal 750. Od początku pandemii z powodu koronawirusa SARS-CoV-2 zmarło w tym kraju 8030 osób.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo