Partner serwisu

Irkut i Aviastar objęte sankcjami USA

Mateusz Kieruzal 04.03.2022

Irkut i Aviastar objęte sankcjami USA
fot. United Aircraft Corporation (UAC)
Biuro ds. Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC) Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych nałożyło sankcje na niektórych rosyjskich producentów samolotów. Irkuckie Zakłady Lotnicze (Irkut), produkujące m.in. MC-21 i przedsiębiorstwo Aviastar znalazły się pod amerykańskimi restrykcjami. Ponadto sankcje dotknęły sektor obronny Federacji Rosyjskiej.
Rosyjskie przedsiębiorstwa obronne są rdzeniem machiny wojennej Putina. Projektują, rozwijają i produkują broń, której armia Putina używa do ataku na Ukrainę. Nieco wcześniej rząd USA wprowadził restrykcje wobec rzecznika rosyjskiego prezydenta Putina – Dmitrija Pieskowa. A także w odniesieniu do 19 rosyjskich oligarchów i 47 osób z nimi związanych.

Fabryki Irkuta i Aviastar-SP objęte sankcjami
 
Aviastar-SP to rosyjska fabryka samolotów z siedzibą w Uljanowsku, założona w 1976 roku. Zastąpiła radziecki Uljanowski Lotniczy Kompleks Przemysłowy i produkuje ciężkie samoloty transportowe typu An-124 Rusłan, Ił-76 oraz całą rodzinę samolotów pasażerskich Tu-204 (oprócz Tu-214). Zaprojektowany od podstaw na początku lat 70. XX wieku do produkcji bombowców strategicznych nowej generacji Uljanowsk (przemianowany na Aviastar w listopadzie 1991 roku, kiedy firma stała się spółką akcyjną) jest uważany za największy zakład produkcyjny dla lotnictwa na świecie i jeden z najnowszych w całej Rosji.

Irkucki zakład lotniczy jest jednym z wiodących rosyjskich przedsiębiorstw przemysłu lotniczego z siedzibą w Irkucku. Przedsiębiorstwo wchodzi w skład Korporacji Irkut, która jest obecnie producentem samolotów Biura Konstrukcyjnego Suchoj, oprócz tego przedsiębiorstwo produkuje różne komponenty i podzespoły techniki lotniczej dla koncernu Airbus.

Zakład zajmuje się projektowaniem samolotów, planowaniem procesów, oprzyrządowaniem i prototypowaniem. Zaliczany do najnowocześniejszych zakładów budowy maszyn w Rosji, IAP oferuje kompletne rozwiązania lotnicze, począwszy od projektowania i przygotowania technologicznego produkcji nowych produktów lotniczych, po montaż końcowy eksperymentalnych i seryjnych samolotów, ich testy lądowe i w locie oraz wsparcie posprzedażowe.

Od 1934 roku zakład wyprodukował blisko 7000 samolotów ponad 20 typów, które zostały dostarczone do 40 krajów. Jej aktualna lista produkcyjna obejmuje myśliwce wielozadaniowe Su-30МК i Su-30SM, a także samoloty szkolno-bojowe nowej generacji Jak-130 i główny szkolny samolot Jak-152. Ponadto zakład uruchomił nową linię montażową do produkcji samolotów cywilnych, na której organizowana jest produkcja samolotów z rodziny MC-21.

Duże znaczenie OFAC

Zgodność z OFAC ma kluczowe znaczenie dla firm amerykańskich współpracujących z partnerami zagranicznymi. Przepisy mają częściowo na celu zapewnienie, że firmy nie będą nieświadomie współpracować z organizacjami terrorystycznymi lub innymi nieusankcjonowanymi podmiotami.

Urząd Kontroli Aktywów Zagranicznych zarządza programami sankcji gospodarczych i egzekwuje je przede wszystkim wobec krajów i grup osób, takich jak terroryści i handlarze narkotyków. Sankcje mogą być kompleksowe lub selektywne, wykorzystując blokowanie aktywów i ograniczenia handlowe do realizacji celów polityki zagranicznej i bezpieczeństwa narodowego. Wszystkie osoby ze Stanów Zjednoczonych (które zgodnie z definicją prawną obejmują firmy) muszą przestrzegać tych sankcji – to jest znaczenie zgodności.

OFAC publikuje listę specjalnie wyznaczonych obywateli i osób zablokowanych („lista SDN”), która zawiera ponad 3500 nazw firm i osób związanych z celami sankcji. Wiele z wymienionych osób i podmiotów przenosi się z kraju do kraju i może znaleźć się w nieoczekiwanych miejscach. Osobom z USA zabrania się zajmowania się numerami SDN bez względu na to, gdzie się znajdują, a wszystkie zasoby SDN są zablokowane.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wojna Rosja - Ukraina
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony