Partner serwisu

Indie zniosą ceny urzędowe na bilety lotnicze

Tomasz Śniedziewski 11.08.2022

Indie zniosą ceny urzędowe na bilety lotnicze
fot. unsplash
Z końcem sierpnia znikną regulowane ceny biletów na krajowe połączenia lotnicze w Indiach, wprowadzone na okres wzrostu popytu po pandemii, poinformowało Ministerstwo Lotnictwa Cywilnego tego kraju.
Wprowadzenie cen urzędowych na bilety lotnicze w Indiach w maju 2020 roku, w założeniach miało zabezpieczyć ten kraj przed gwałtownymi wzrostami ich cen w okresie odbudowy ruchu lotniczego po zniesieniu obowiązujących przez dwa miesiące ograniczeń w podróżowaniu w okresie pandemii.

Ceny zostały ustalone urzędowo dla konkretnych tras, i tak na przykład dwugodzinne loty pomiędzy Bombajem i Delhi nie mogły kosztować więcej niż 10 tys. rupee. W tym samym czasie, ustalono również ceny minimalne biletów w wysokości 3,5 tys. rupee, chroniące branżę przed zbyt wyniszczającą wojną cenową. Linie lotnicze mogły sprzedawać bilety w cenie zawierającej się w widełkach cenowych z zastrzeżeniem, że przynajmniej 40 proc. biletów będzie dostępnych w cenie poniżej średniej.

Obecnie Indie przeżywają okres silnej odbudowy krajowego ruchu lotniczego. Liczba pasażerów zbliża się do poziomu sprzed pandemii, napędzając przychody krajowych przewoźników, jednak na rentowność działalności negatywnie wpływają wysokie ceny paliwa lotniczego, informuje Agencja Reutera.

Decyzja o zniesieniu regulacji cen to dobra wiadomość dla linii lotniczych, otwierająca drogę do wzmocnienia rentowności po okresie pandemii, jednak, jak pokazują przykłady z innych krajów, pasażerowie mogą obawiać się wzrostu cen biletów. Wprawdzie silna konkurencja na rynku Indii może powodować, iż w sprzedaży wciąż będą dostępne najtańsze bilety, przyciągające wrażliwych cenowo pasażerów, generując w ten sposób zainteresowanie ofertą poszczególnych linii lotniczych, jednak ich pula będzie niższa niż dotychczas, przez co wzrośnie zarówno cena najdroższych biletów, jak i ich średnia cena.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony