Partner serwisu

Indie potwierdzają zakup 56 samolotów Airbus C295

Avgeek 26.09.2021

Indie potwierdzają zakup 56 samolotów Airbus C295
Fot. Airbus Media
Indie sformalizowały zakup 56 samolotów Airbus C295, które mają zastąpić starą flotę Avro Hawker Siddeley HS 748 Indyjskich Sił Powietrznych (IAF). Jest to pierwszy program lotniczy "Make in India" w sektorze prywatnym, obejmujący pełny rozwój kompletnego ekosystemu przemysłowego: od produkcji, przez montaż, testy i kwalifikacje, po dostawę i obsługę całego cyklu życia samolotu.
Zgodnie z umową Airbus dostarczy pierwsze 16 statków powietrznych ze swojej linii montażu końcowego w Sewilli w Hiszpanii. Natomiast kolejne 40 samolotów zostanie wyprodukowanych i zmontowanych przez Tata Advanced Systems (TASL) w Indiach w ramach partnerstwa przemysłowego między obiema firmami.

Pierwsze 16 samolotów zostanie dostarczonych w ciągu czterech lat od rozpoczęcia realizacji kontraktu. Wszystkie C295 IAF zostaną przekazane w konfiguracji transportowej i będą wyposażone w rodzimy elektroniczny pakiet bojowy (Electronic Warfare Suite).

- Ten kontrakt będzie wspierał dalszy rozwój indyjskiego ekosystemu lotniczego, przynosząc inwestycje i 15 tys. wykwalifikowanych bezpośrednich miejsc pracy oraz 10 tys. pośrednich stanowisk w ciągu najbliższych 10 lat. C295 ponownie udowodnił, że jest liderem segmentu, a dzięki dołączeniu Indii jako nowego operatora, typ ten jeszcze bardziej powiększy swój ślad, nie tylko w aspektach operacyjnych, ale także w zakresie własnego rozwoju przemysłowego i technologicznego - powiedział Michael Schoellhorn, dyrektor generalny Airbus Defence and Space.

- Jest to moment dumy dla firmy Tata i kamień milowy dla indyjskiego ekosystemu produkcji wojskowej. Po raz pierwszy indyjska firma prywatna będzie w całości produkować samolot w Indiach. To przedsięwzięcie demonstruje zdolności Tata Advanced Systems jako producenta obronnego do budowania w Indiach konkurencyjnych na skalę światową złożonych platform - powiedział Sukaran Singh, Dyrektor Zarządzający i Dyrektor Naczelny Tata Advanced Systems Limited.

'Make in India' jest w centrum strategii Airbusa w Indiach, a firma stale zwiększa udział tego kraju w swoim globalnym portfolio produktów. W ramach programu C295 firma Airbus wprowadzi do Indii cały pakiet światowej klasy produkcji i serwisowania samolotów we współpracy z naszymi partnerami przemysłowymi, w tym Tata i wiodącymi jednostkami sektora publicznego zajmującymi się obronnością, takimi jak Bharat Electronics Ltd. i Bharat Dynamics Ltd, a także prywatnymi Micro, Small and Medium Enterprises.

Dzięki sprawdzonej zdolności operowania z krótkich lub nieprzygotowanych lądowisk, C295 jest wykorzystywany do taktycznego transportu do 71 żołnierzy lub 50 spadochroniarzy oraz do operacji logistycznych w miejscach niedostępnych dla cięższych samolotów. Może zrzucać spadochroniarzy i ładunki, a także być wykorzystywany do ewakuacji medycznej (MedEvac), co zademonstrowano podczas kryzysu COVID-19, z wykorzystaniem podstawowych mobilnych jednostek intensywnej opieki medycznej (ICU) ze sprzętem podtrzymującym życie. Samolot może wykonywać misje specjalne, a także reagować na katastrofy i wykonywać patrole nad morzem.

IAF stanie się 35. operatorem C295 na świecie, a program obejmuje 278 samolotów, z których 200 jest już w eksploatacji i ma za sobą ponad pół miliona godzin lotu. Samoloty te wykorzystują także polskie Siły Powietrzne, które posiadają 16 samolotów C295M.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Flota
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony