Partner serwisu

Ile Polska Grupa Lotnicza wyda na zakup Condora?

Aleksander Domański 24.01.2020

Ile Polska Grupa Lotnicza wyda na zakup Condora?
fot. Wikimedia Commons
– Takiej transakcji w historii LOT jeszcze nie było. Musiałem przekonać wiele osób, a negocjacje nie były łatwe – musieliśmy się upewnić, że spółka ma zyski i dobrze się rozwija. Łączymy się z firmą, która jest niewiele mniejsza od nas. Po tym małżeństwie działalność PGL zwiększy się niemal dwukrotnie – mówił dziś na konferencji prasowej prezes Grupy i PLL LOT Rafał Milczarski.
Rzeczywiście, takiej transakcji nie było w historii naszego rynku lotniczego. To oznacza również, że mówimy o wyjątkowej kwocie. Jakiej?

Światło na tę kwestię rzuca wypowiedź dyrektora finansowego Condora Christopha Debusa, który ujawnił, że na początku wpłynęła dwucyfrowa liczba ofert przejęcia niemieckiej linii. Ostatecznie na stole zostały trzy wiążące. Każda z nich zapewniała możliwość spłaty pomostowej pożyczki w wysokości 380 mln euro, jaką przewoźnik zaciągnął po upadku touroperatora Thomas Cook, którego Conrod był  spółką zależną. Pożyczkodawcami są rząd federalny Niemiec i władze kraju związkowego Hesja. Szef Condora Ralf Teckentrup zapewnia, że spłata nastąpi przed 15 kwietnia tego roku.

To oznacza, że PGL wydał na zakup minimum 1,6 mld złotych. Trzeba było jednak przebić oferty konkurentów w walce o zakup przewoźnika, więc mówimy o wyższej kwocie. O ile? Niemieckie media twierdzą, że nasza grupa dołożyła jeszcze 250 mln euro, czyli nieco ponad miliard złotych. W sumie więc wszystko wyniosłoby powyżej 2,6 mld złotych.

Kolejnym pytaniem jest, kto dokładnie sfinansuje transakcję. Tutaj jesteśmy znacznie bogatsi o wiedzę. Oficjalnie podano, że tą kwestią zajmuje się konsorcjum finansowe pod przewodnictwem banku Pekao SA. Współfinansowanie wzięły na siebie również bank PKO BP i PZU. Z kolei gwarancje finansowe zapewnił BGK. Wiemy też, że Pekao Investment Banking (należący do Grupy Pekao) oraz Lazard wspierały PGL od strony doradczej przy transakcji.

– Jestem dumny, że możemy wesprzeć – zarówno finansując, jak i doradzając – naszego wiodącego przewoźnika w jego strategicznej transakcji i ekspansji zagranicznej. Dla PGL jest to kluczowa transakcja, dająca szansę na znaczne przyspieszenie rozwoju poprzez wejście na największy rynek lotniczy w Europie. Jesteśmy gotowi do tego, aby wspierać naszych klientów w ich globalnych aspiracjach i projektach – jest to element naszej szerszej strategii umacniania pozycji globalnych championów z Polski – komentuje Marek Lusztyn, prezes zarządu Banku Pekao.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
PLL LOT
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony