Partner serwisu

ICAO szacuje: 1,2 mld mniej pasażerów lotniczych do września tego roku

Emilia Derewienko 23.04.2020

ICAO szacuje: 1,2 mld mniej pasażerów lotniczych do września tego roku
fot. Unsplash
Do września 2020 roku łączna liczba pasażerów na międzynarodowych rejsach lotniczych może spaść nawet o 1,2 mld w porównaniu do poziomu sprzed pandemii – prognozuje Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO).
Szacunki ICAO pokazują, że na skutek kryzysu związanego z pandemią koronawirusa, międzynarodowe oferowanie może spaść nawet o dwie trzecie w stosunku do prognozy na pierwsze trzy kwartały 2020 roku – prowadząc do spadku przychodów linii lotniczych aż o 160 mld do 253 mld dolarów w okresie od stycznia do września.

Łączna liczba międzynarodowych pasażerów lotniczych może spaść nawet o 1,2 miliarda podróżnych, zgodnie z najnowszymi prognozami Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) opublikowanymi 22 kwietnia. ICAO, będąca agencją lotnictwa cywilnego ONZ, regularnie aktualizuje analizy wpływu COVID-19 na transport lotniczy od początku lutego 2020 roku.

Według prognoz organizacji najmocniej dotknięte kryzysem zostaną Europa i region Azji i Pacyfiku, a następnie Ameryka Północna. Podobnie ICAO szacuje, że najbardziej znacząca redukcja liczby pasażerów nastąpi w Europie, zwłaszcza w szczycie sezonu letniego.

Organizacja zwraca uwagę na ekonomiczne skutki kryzysu COVID-19. – Ponieważ całkowite negatywne rezultaty pandemii, jak i czas jej trwania, są nadal niepewne, ICAO opracowało sześć różnych ścieżek „zdrowienia” branży w dwóch orientacyjnych scenariuszach, w celu zbadania potencjalnych, krótkoterminowych skutków ekonomicznych – przekazał sekretarz generalny ICAO, dr Fang Liu, przedstawicielom państw członkowskich ICAO.

Przypomnijmy, że Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) szacuje straty dla przewoźników lotniczych na poziomie 314 mld dolarów. Analizy zrzeszenia wskazują również, że zagrożonych likwidacją jest około 25 mln miejsc pracy na całym świecie – zarówno w sektorze lotnictwa, jak i w turystyce.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo