Partner serwisu

IATA: Podróże lotnicze w silnym trendzie poprawy

Tomasz Śniedziewski 10.06.2022

IATA: Podróże lotnicze w silnym trendzie poprawy
fot. unsplash
Dane transportowe z kwietnia 2022 roku, zaprezentowane przez Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Lotniczych (IATA), potwierdzają silny trend odbudowy podróży lotniczych, obecny pomimo wojny w Ukrainie oraz ograniczeń podróżowania w Chinach, napędzany głównie popytem na międzynarodowe podróże lotnicze.
– Wraz ze znoszeniem wielu ograniczeń na granicach, dostrzegamy spodziewany od dłuższego czasu wzrost w liczbie rezerwacji podróży, gdyż wiele osób stara się nadrobić dwa lata bez szans na podróżowanie – powiedział Willie Walsh, dyrektor generalny IATA.

Renesans międzynarodowych podróży lotniczych

Ogółem w kwietniu 2022 roku popyt na podróże lotnicze mierzony w pasażerokilometrach (RPK) wzrósł o 78,7 proc. rdr, kontynuując 76 proc. wzrost rdr odnotowany w marcu. W związku z efektem niskiej bazy, wzrosty popytu rdr na trasach międzynarodowych liczonego w RPK odnotowywały wartości trzycyfrowe. Ogółem kwietniowy popyt na międzynarodowe podróże lotnicze wzrósł o 331,9 proc. rdr, zwiększając tempo odbudowy w porównaniu z 289,9 proc. odnotowanymi w marcu bieżącego roku. Jak odnotowuje IATA, kilka grup tras odnotowało wyniki przewozowe wyższe niż przed pandemią, w tym trasy pomiędzy Europą a Ameryką Centralną, Bliskim Wschodem i Ameryką Północną, oraz Ameryką Północną i Ameryką Centralną, jednak ogółem popyt na międzynarodowe podróże lotnicze w kwietniu był wciąż o 43,3 proc. niższy niż w tym samym miesiącu 2019 roku.

80 proc. spadek popytu na krajowe podróże lotnicze odnotowany w kwietniu w Chinach pociągnął w dół globalne wyniki przewozowe na trasach krajowych, zamykając miesiąc z 1 proc. spadkiem rdr, podczas gdy jeszcze w marcu wzrost popytu rdr na krajowych trasach lotniczych wynosił 10,6 proc.

– Dane z kwietnia są powodem do optymizmu na prawie wszystkich rynkach za wyjątkiem Chin, które w dalszym ciągu mocno ograniczają podróżowanie. Doświadczenia reszty świata pokazują, że wraz ze wzrostem odporności immunologicznej społeczeństwa oraz wdrożeniem normalnych systemów monitorowania zakażeń, można w kontrolowany sposób osiągnąć wzrost liczby podróży. Mamy nadzieję, że Chiny wkrótce dostrzegą ten sukces i podejmą własne kroki w kierunku normalności – zaapelował Walsh.

Europejscy przewoźnicy lotniczy odnotowali w kwietniu 480 proc. wzrost popytu rdr, kontynuując silny trend wzrostowy z marca, kiedy to popyt wzrósł o 434,3 proc. W kwietniu oferowanie w Europie wzrosło o 233,5 proc. natomiast średni współczynnik wypełnienia (LF) wzrósł o 33,7 proc. do poziomu 79,4 proc.

“Nie osłabło pragnienie wolności podróżowania”

– Wraz z nadejściem letniego sezonu podróży, dwie sprawy są jasne: dwuletni okres ograniczeń na granicach nie osłabił pragnienia wolności podróżowania. Tam gdzie jest to możliwe, popyt gwałtownie powraca do poziomów sprzed pandemii. Jednocześnie ewidentne również jest to, że błędy rządów w sposobie radzenia sobie z pandemią popełniane są także w procesie odbudowy ruchu lotniczego. Przez to, że rządy zmieniały działania i procedury, do ostatniej chwili panowała niepewność, przez co nie było wiele czasu by przywrócić do działania branżę, która przez dwa lata pozostawała w zawieszeniu. Nic dziwnego, że w wielu miejscach możemy obserwować opóźnienia operacyjne. W kilku miejscach, gdzie problemy te powracają, konieczne jest znalezienie rozwiązań, tak by pasażerowie mogli pewnie podróżować – powiedział Walsh.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Nowe połączenia lotnicze
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony