Partner serwisu

IATA: Oczekujemy, że Polska obejmie pozycję lidera lotnictwa w Europie

Emilia Derewienko 15.10.2019

IATA: Oczekujemy, że Polska obejmie pozycję lidera lotnictwa w Europie
fot. Piotr Bożyk
Prezes Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA), Alexandre de Juniac spodziewa się wzrostu znaczenia polskiego lotnictwa na arenie europejskiej, w związku z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego. – Polska jest głodna lotnictwa – potwierdził jego słowa Rafał Milczarski, prezes PLL LOT.
Przedstawiciel IATA otworzył w Warszawie międzynarodową konferencję IATA Global Airport & Passenger Symposium. Alexandre de Juniac w swoim wystąpieniu na otwarciu konferencji zwrócił uwagę, że lotniska powinny być jak najbardziej ekologiczne i zarazem nastawione na wykorzystanie nowoczesnych technologii.

Nowoczesność w portach lotniczych

– Podróże lotnicze odbywa coraz więcej ludzi, na lotniskach odprawa i kontrola zajmuje coraz więcej czasu. Rozwiązania zmniejszające wykorzystanie papieru mogą wspomóc ekologię, natomiast bramki biometryczne pozwolą zaoszczędzić czas – mówił prezes IATA, według którego tak powinna wyglądać najbliższa przyszłość lotnisk.

Takie udogodnienia ma zawierać Centralny Port Komunikacyjny – w 2027 roku główny port lotniczy w Polsce i zarazem największy hub przesiadkowy w Europie Środkowo-Wschodniej. De Juniac odniósł się do planów rządu tyczących się powstania Portu Solidarność. – Spodziewamy się, że Polska wkrótce przejmie pozycję lidera lotniczego w Europie w związku z budową CPK – mówił podczas IATA Global Airport & Passenger Symposium.

Zwrócił również uwagę na mniejszą liczbę kobiet w lotnictwie. – Nie będę ukrywał, że takie zjawisko występuje także w IATA – stwierdził otwarcie. – Wciąż nie ma równowagi płci, chcemy to zmienić i pokazać potencjał kobiet w branży lotniczej – mówił.

Polska głodna lotnictwa

Podczas otwarcia konferencji głos zabrał również prezes Polskich Linii Lotniczych LOT, Rafał Milczarski. – Polska jest głodna lotnictwa, to przemysł wolności. Stanowimy najbardziej dynamiczny rynek w Europie, reprezentujemy również najszybciej rosnące linie lotnicze w Europie. Zanotowaliśmy znaczący wzrost w lotnictwie w ostatnich latach – podkreślał prezes LOT-u.

Jak dodał, Polska pokazała już, że lotnictwo wnosi wiele do gospodarki – około 3 mld euro do kapitału. Milczarski zaznaczył również, że pierwszy raz w historii mamy rząd, który rozumie potrzeby lotnictwa i dostrzega ogromną potrzebę tego, co ma być zrobione, w związku z realizacją CPK. ­– To będzie najbardziej wydajne i komfortowe lotnisko dla pasażerów w Polsce – podsumował prezes LOT-u.

Zawiadujący pracami naszego narodowego przewoźnika odniósł się do coraz częściej podnoszonej w lotnictwie cywilnym kwestii ekologii. – Nie zamierzamy do CPK dowozić pasażerów samolotami na trasie zaledwie 200 km. Nie potrzebujemy Grety Thunberg, by rozumieć, że to głupie – stwierdził Milczarski, podkreślając wagę połączeń kolejowych.

Po raz kolejny został poruszony temat przyszłości stołecznego portu – Decyzja o zakresie  ruchu przeniesionego z lotniska Chopina na CPK zapadnie na etapie masterplanu. Ja mam swoje zdanie na ten temat, jednak dopuszczam, że mogę się mylić – powiedział nieco enigmatycznie minister Mikołaj Wild. 
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Centralny Port Komunikacyjny
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony