Partner serwisu

IATA: Linie lotnicze mogą stracić w tym roku 84 mld dolarów

Emilia Derewienko 10.06.2020

IATA: Linie lotnicze mogą stracić w tym roku 84 mld dolarów
fot. Pixabay
To będzie prawdopodobnie najgorszy rok w historii branży lotniczej. Pandemia koronawirusa zmniejszy przychody linii o połowę. Przewoźnicy mogą stracić nawet 84 mld dolarów – poinformowało Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA).
Z powodu ograniczeń transportowych i zastoju w branży lotniczej, większość samolotów pasażerskich na świecie jest w uziemieniu. IATA prognozuje, że na skutek tego przychody linii lotniczych prawdopodobnie spadną do 419 mld dolarów na koniec tego roku z 838 mld dolarów w ubiegłym roku. W przyszłym roku przychody mają się zwiększyć do 598 mld dolarów.

– Każdy dzień tego roku przyniesie 230 mln dol. strat w branży – komentuje dyrektor generalny IATA, Alexandre de Juniac. Obecnie średnia strata wynosi prawie 38 dol. na pasażera. Jak dodał, w 2021 roku linie lotnicze mogą być nadal niestabilne finansowo, ze zwiększającą się stale konkurencją.

Liczba pasażerów spadła w tym roku do 2,25 mld. W przyszłym roku ma ona wzrosnąć do 3,38 mld, jednak nadal będzie to 25 proc. mniej w stosunku do roku 2019. Rentowność spadła w tym roku o 18 proc., przyczyniając się do spadku przychodów z przewozów pasażerskich o 241 mld dolarów.

Cargo, stosunkowo niewielka część całej działalności przewoźników, przynosi natomiast pewne pokrzepienie. W przewozach towarowych uziemienia samolotów przyczyniły się do wzrostu cen o 30 proc., przyczyniając się do prawie 111 mld dolarów przychodów.

W krajach, których wskaźniki zarażeń COVID-19 gwałtownie spadły, linie lotnicze wciąż borykają się z mnóstwem ograniczeń dotyczących podróży i ostrożnością pasażerów. 14-dniowa kwarantanna dla pasażerów przybywających do Wielkiej Brytanii, wprowadzona w tym tygodniu, wywołała gniewną reakcję i groźby ze strony branży turystycznej. Nie wiadomo jeszcze, czy kraj zdecyduje się na wprowadzenie „korytarzy powietrznych” do niektórych miejsc docelowych.

Zachęcamy do zapoznania się z raportem ZDG TOR pokazującym rolę lotnictwa w gospodarce oraz skalę globalnej pomocy dla branży, które przekroczy 100 mld USD. Raport ZDG TOR Pomoc publiczna dla linii lotniczych w czasie pandemii jest już do pobrania!

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo