Partner serwisu

IATA i ACI Europe: Gospodarki UE pilnie potrzebują pozytywnych działań

Rafał Dybiński 14.05.2020

IATA i ACI Europe: Gospodarki UE pilnie potrzebują pozytywnych działań
fot. Piotr Bożyk
Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA), a także ACI EUROPE, reprezentujące sektor linii oraz portów lotniczych, przyjęły z zadowoleniem wydane przez Komisję Europejską (KE) kompleksowe ramy mające na celu skuteczną koordynację przywracania usług transportowych i umożliwiające europejskim obywatelom bezpieczne planowanie wakacji.
"Zarówno dla linii lotniczych, jak i portów lotniczych, absolutnym priorytetem w przygotowaniach do wznowienia działalności jest zdrowie i bezpieczeństwo pasażerów oraz personelu. Pakiet wytycznych Komisji, kładący nacisk na medycznie skuteczne metody ochrony zdrowia, umożliwiające jednocześnie ożywienie gospodarcze, pokazuje, że przemysł i decydenci polityczni pracują nad osiągnięciem w pełni zgodnych i wspólnych celów" – podkreślono na wstępie oświadczenia.

"IATA i ACI EUROPE w pełni popierają wytyczne KE, które zapewniają państwom UE kompleksowe i wyraźne ramy dotyczące zniesienia obecnych ograniczeń w podróżowaniu i na granicach oraz przywrócenia łączności lotniczej. Czas jest obecnie kluczowy, ponieważ sytuacja epidemiologiczna w Europie zaczęła się poprawiać, a turystyka i lokalne gospodarki w całej Europie pilnie potrzebują pozytywnych działań, aby rozpocząć niezwykle ważny sezon letni" – zaznaczono w komunikacie.

Wspólne i otwarte podejście do nowej normy przyniesie najlepsze wyniki

"ACI EUROPE i IATA wzywają europejskie państwa do postępowania zgodnie z tymi wskazówkami i aktywnej współpracy z liniami lotniczymi, lotniskami i innymi zainteresowanymi stronami lotniczymi w ich dalszym rozwoju i wdrażaniu, w sposób odzwierciedlający szczególne okoliczności transportu lotniczego. Wspólne i otwarte podejście do nowej normy przyniesie najlepsze wyniki zarówno społeczeństwu, jak i gospodarce" – zaapelowano do rządzących na Starym Kontynencie.

"Należy wspierać Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), stale informując o sytuacji epidemiologicznej na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym, aby ograniczenia w podróżach mogły zostać zniesione, gdy tylko pozwoli na to sytuacja zdrowotna" – podkreślono w apelu.

Linie lotnicze i lotniska są gotowe do odegrania swojej roli 

"Powinno się podejmować działania w sposób skoordynowany i w pełni dostosowany w odniesieniu do zniesienia ograniczeń w podróżach i kontroli granicznych. Linie lotnicze i lotniska są gotowe do odegrania swojej roli we wspieraniu władz lotniczych i zdrowotnych. Bezpieczeństwo leży u podstaw ich działalności i już teraz stosują rygorystyczne standardy higieny, a zdrowie publiczne jest najważniejsze" – kontynuowano.

"Jednocześnie specyfika naszej infrastruktury i operacji oznacza, że ​​należy znaleźć wykonalne rozwiązania. Podziwiamy uznanie tego faktu przez Komisję w przedstawionych środkach, na przykład w zakresie wykonalności fizycznego dystansu w środowisku lotniczym" – podsumowano w oświadczeniu.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo