Partner serwisu

IATA apeluje: Kanada musi rozważyć otwarcie granic

Emilia Derewienko 15.09.2020

IATA apeluje: Kanada musi rozważyć otwarcie granic
fot. Air Canada
Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) apeluje do rządu Kanady o wsparcie inicjatyw Air Canada i WestJet w zakresie przeprowadzania testów na COVID-19. Takie rozwiązanie umożliwiłoby ponowne otwarcie kraju na międzynarodowe podróże lotnicze, bez konieczności stosowania środków kwarantanny.
Międzynarodowy ruch lotniczy do Kanady gwałtownie spadł od czasu wprowadzenia środków kwarantanny w marcu 2020 tego roku. Ostatnio rząd tego kraju poinformował, że Kanada będzie zamknięta do końca września, zamyka także granice lądowe z USA. Każdy, kto przekroczy granice Kanady drogą lotniczą lub przez granicę lądową, musi przejść 14-dniową kwarantannę. Ludziom złapanym poza izolacją w tym okresie grozi do… 750 tys. dolarów grzywny, a może nawet kara więzienia.

Kanadzie grozi kryzys

O zmianę zapisów apeluje dyrektor generalny IATA. – Istnieją alternatywy dla obecnie stosowanych środków kwarantanny, które mogą zarówno zapewnić bezpieczeństwo Kanadyjczykom, jak i ożywić gospodarkę. Niezwykle ważne jest, aby rząd Kanady podjął działania, zanim szkody gospodarcze i społeczne staną się trwałe, a konsekwencje masowego bezrobocia staną się jeszcze bardziej widoczne – powiedział Alexandre de Juniac.

Jak dodał, kanadyjski rząd powinien poprzeć inicjatywy przewoźników Air Canada i WestJet, polegające na stosowaniu kabin testowych. Obiekty są dostępne od 7 września – dzięki nim można śledzić ewentualną obecność wirusa, zapobiegając w ten sposób rozwojowi pandemii. Jednak rząd kanadyjski nie wydaje się zgadzać z tym podejściem. O otwarcie granic apelowali już szefowie KLM-u i Lufthansy. Bez skutku.

Cierpi gospodarka, w tym linie lotnicze

Na zamknięciu granic cierpi nie tylko gospodarka, ale zwłaszcza międzynarodowy przewoźnik, Air Canada. Linie odnotowały stratę w wysokości 1,18 mld dolarów w drugim kwartale z powodu surowych restrykcji transportowych.

IATA szacuje, że przychody generowane przez linie lotnicze świadczące usługi do, z oraz w Kanadzie mogą spaść o 22,6 mld dol. kanadyjskich (o 70 proc.) w porównaniu z 2019 rokiem. Stwarza to zagrożenie dla prawie 410,5 tys. miejsc pracy w kraju i około 39 mld dol. kanadyjskiego PKB, które jest generowane bezpośrednio i pośrednio przez lotnictwo, a także turystykę lotniczą.

Transport lotniczy w Kanadzie bezpośrednio i pośrednio zapewnia około 633 tys. miejsc pracy. W sumie 3,2 proc. PKB kraju jest zasilane przez sektor transportu lotniczego i zagranicznych turystów, przybywających drogą lotniczą.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo