Partner serwisu

IATA alarmuje: Pandemia poważnie zagraża lotnictwu i gospodarce Afryki

Emilia Derewienko 05.10.2020

IATA alarmuje: Pandemia poważnie zagraża lotnictwu i gospodarce Afryki
fot. Kenya Airways
Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) ostrzega, że szkody wyrządzane afrykańskiemu przemysłowi lotniczemu i gospodarkom przez zamknięcie ruchu lotniczego z powodu pandemii COVID-19 pogłębiły się.
Według nowych danych, opublikowanych przez Air Transport Action Group, której członkiem jest IATA: w 2020 roku w lotnictwie i branżach wspieranych przez lotnictwo na terenie Afryki, zostanie utraconych 4,5 mln miejsc pracy. To ponad połowa z 7,7 mln miejsc pracy związanych z branżami w tym regionie.

W samym lotnictwie na terenie Afryki będzie 172 tys. zlikwidowanych miejsc pracy w 2020 roku, czyli aż 40 proc. z 440 tys. miejsc pracy w lotnictwie w całym regionie regionie. Z kolei PKB wspierane przez lotnictwo w regionie spadnie nawet o 37 mld dolarów. To o 58 proc. poniżej poziomu sprzed pandemii COVID-19.

– Awaria komunikacji lotniczej w Afryce ma poważne konsekwencje społeczne i gospodarcze dla milionów ludzi. Brak dochodów oznacza dla wielu brak zabezpieczenia społecznego. Rządy muszą zrobić wszystko, co w ich mocy, aby ponownie połączyć ten kontynent. Utrzymywanie zamkniętych granic lub nakładanie środków, takich jak kwarantanna, które powstrzymują podróże lotnicze, spowoduje utratę wielu innych źródeł utrzymania i dalsze kurczenie się gospodarki, a także ubóstwo – alarmuje Muhammad Albakri, wiceprezes IATA ds. Afryki i Bliskiego Wschodu.

Obecnie 31 krajów afrykańskich otworzyło swoje granice dla regionalnych i międzynarodowych podróży lotniczych. Jednak w 22 krajach pasażerowie nadal podlegają obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie. To skutecznie powstrzymuje ludzi przed podróżowaniem. Alternatywą dla zamknięcia granic i kwarantanny może być wprowadzenie obowiązkowych testów na COVID-19. Apeluje o to samo Zrzeszenie.

– Środki kwarantanny paraliżują ożywienie przemysłu i ograniczają jego zdolność do wspierania rozwoju społecznego i gospodarczego. Testy na obecność COVID-19 umożliwią Afryce i światu powrót do bezpiecznej komunikacji lotniczej – dodaje Albakri.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo