Partner serwisu

IATA: 8000 frachtowców B747 potrzebnych do transportu szczepionki

Rafał Dybiński 13.09.2020

IATA: 8000 frachtowców B747 potrzebnych do transportu szczepionki
fot. Piotr Bożyk
Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) wyliczyło, że dotarcie ze szczepionką na koronawirusa do liczącej 7,8 mld ludzkiej populacji na całym świecie będzie wymagało transportu, odpowiadającego 8000 frachtowców Boeinga 747 – donosi "Bloomberg". 
Szacunki odnoszą się tylko do jednej dawki dla każdej osoby. Potrzeba wielokrotnej kuracji zwiększyłaby jeszcze popyt na powietrzne usługi cargo. Procedury transportu są restrykcyjne i niektóre samoloty mogą nie spełniać wymagań. Najważniejsze jest zachowanie odpowiedniej temperatury, która w przypadku standardowych szczepionek waha się od dwóch do ośmiu stopni Celsjusza. Niższa wykluczyłaby z działania jeszcze więcej maszyn.

IATA współpracuje już z liniami lotniczymi, lotniskami, światowymi organami zdrowia i firmami farmaceutycznymi, aby zebrać plany dotyczące programu dystrybucji. To będzie "największe pojedyncze wyzwanie transportowe w historii", według przedstawicieli zrzeszenia. Stosownych analiz już dokonują port lotniczy we Frankfurcie oraz Air France-KLM, badające sposoby maksymalizacji swojej sieci w Afryce. Loty na Czarny Ląd, a także do Ameryki Łacińskiej i części Azji Południowo-Wschodniej, które nie mają możliwości produkcji szczepionek, będą miały szczególne znaczenie.

Rynki rozwijające się opierają się prawie całkowicie na ładunkach przewożonych za pomocą samolotów pasażerskich, z których wiele pozostaje uziemionych z powodu spadku popytu i ograniczeń podróży wprowadzonych w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19. W tej chwili niemożliwa byłaby na przykład dystrybucja szczepionki w całej Afryce, biorąc pod uwagę utrudniony dostęp i słabą infrastrukturę. Przyszłe transporty medyczne muszą być planowane niemal z wojskową precyzją.

Światowa Organizacja Zdrowia opracowuje aktualnie aż 250 różnych programów szczepień. Ogromne sumy zainwestowały zwłaszcza Stany Zjednoczone. Ochotnicy na całym świecie testują obecnie ponad dwa tuziny szczepionek.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Cargo lotnicze
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony