Partner serwisu

Horała: Wykup gruntów w 2020 r. Wbicie pierwszej łopaty trzy lata później

Aleksander Domański 17.12.2019

Horała: Wykup gruntów w 2020 r. Wbicie pierwszej łopaty trzy lata później
fot. materiały prasowe
Nowy pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego nie ustaje w swojej kampanii informacyjnej w sprawie sztandarowej inwestycji obecnych władz Polski. Na szczęście dla zainteresowanych w końcu słyszymy nie tylko ogólniki, które znamy od miesięcy, ale podawanych jest coraz więcej konkretów. Dziś dowiedzieliśmy się czegoś nowego o planach na najbliższe miesiące i lata.
Wiceminister infrastruktury stwierdził, że nadchodzący rok będzie wymagał podjęcia określonych działań. O kilku już wiemy od jakiegoś czasu. Konieczność zmian w prawie, by ułatwić przeprowadzenie inwestycji oraz wybór doradcy strategicznego, który przejmie na siebie opracowanie planu generalnego lotniska i potem będzie partnerem przy realizacji inwestycji – to kwestie, o których już pisaliśmy.

W końcu jednak coś zaczyna się dziać z wykupem gruntów. Horała wskazał, że nadchodzące miesiące mają przyspieszyć rozmowy z mieszkańcami w sprawie dobrowolnej sprzedaży gruntów czy też zamiany ich na ziemie zaproponowane przez władze. Ma to być cel na 2020 rok. To bardzo istotne, bo niepewność mieszkańców w sprawie przyszłości ich własności nie tylko jest narzędziem do walki politycznej, ale i po prostu przeszkodą na której, kolokwialnie rzecz ujmując, cała inwestycja może się wywrócić.

Co istotne, rozmowy z właścicielami i przedstawicielami lokalnych samorządów trwają już od dawna. Z tego co wiemy od przedstawicieli spółki, zainteresowani mają bardzo różne podejście do sprawy. Jedni są zainteresowani sprzedażą, inni zamianą. Jedni są otwarci na dialog, inni nie chcą opuszczać ojcowizny. Kwestia jest bardzo delikatna, ale jasna deklaracja ze strony przedstawiciela rządu jest czymś oczekiwanym ze strony mieszkańców Baranowa i okolic.

Wykup gruntów, opracowanie planu generalnego oraz zmiany legislacyjne to tylko niektóre z istotnych spraw, jakie trzeba zacząć podejmować, by CPK było czymś więcej niż atrakcyjną wizualizacją. Marcin Horała poinformował, że pierwsza łopata ma zostać wbita pod budowę komponentu lotniskowego CPK w 2023 roku. Ma na to pozwolić specustawa przewidująca rozpoczęcie pierwszych prac przygotowawczych jeszcze przed wydaniem pozwolenia na budowę. Obecnie z tego co wiemy, takie rozwiązanie już funkcjonuje w przypadku ustawy o budowie elektrowni jądrowych na terenie Polski.

Zaktualizowana wycena lotniska wskazuje, że obiekt będzie kosztować 25 mld złotych. Władze przewidują, że pieniądze na to znajdą pozyskując kredyty czy wypuszczając obligacje. Fundusze mają więc pochodzić z rynku. Horała zaznaczył, że zakładany termin pierwszej operacji lotniczej z CPK to koniec 2027 r., ewentualnie przełom lat 2027/2028.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Centralny Port Komunikacyjny
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony