Partner serwisu

Horała: Nikt nie zostanie poszkodowany przy budowie CPK

Redakcja 04.08.2022

Horała: Nikt nie zostanie poszkodowany przy budowie CPK
fot. CPK
Marcin Horała odpierał na Twitterze zarzuty, które padły w stronę rządowego pełnomocnika ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego na Sejmowej Komisji Infrastruktury. Tematem przewodnim była tym razem nowelizacja zasad naliczania odszkodowań na wywłaszczenia.
Według wiceministra infrastruktury większość argumentów wysuwanych przez oponentów była jak do tej pory w zupełnym oderwaniu od obowiązujących od wielu lat przepisów. – Państwo są przeciwni ustawie zmieniającej i wskazują na przepisy, które nie ulegają zmianie – rozpoczął wątek Horała.

– Pada teza: poszkodowane będzie setki tysięcy Polaków. Nie będą poszkodowane w ogóle, ale w żaden sposób nie będą to setki tysięcy – zapewnił rządowy pełnomocnik ds CPK, którego program kolejowy obejmuje budowę prawie 2000 km nowych linii, docierających także do miast pozbawionych od lat tego środka transportu. Cała sieć, składająca się w sumie z dwunastu tras, w tym dziesięciu "szprych" prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy, ma powstać do końca 2034 roku.

– Krytykowane jest prezentowanie kilku możliwych wersji przebiegów. Cóż, cały szereg przepisów wymaga przeprowadzenia analizy wielokryterialnej kilku wariantów, choćby tych o ochronie środowiska – przypomniał Horała, dla którego niezrozumiałe jest również postulowane przeniesienie ruchu cargo z Lotniska Chopina do... Radomia w ramach dyskusji o nowelizacji ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami.

– Często pada postulat wypłaty odszkodowania według wartości odtworzeniowej. Dla dużej części wywłaszczanych byłaby ona niższa niż 140 proc. wartości rynkowej. Dla w miarę nowego nowego domu wartość odtworzeniowa jest równa albo nieco mniejsza od rynkowej – wyjaśniał wiceminister infrastruktury. Padło również pytanie, co z innymi kosztami ponoszonymi w wyniku wyprowadzki? – Dokładnie nowa ustawa wprowadza prawo do rekompensaty szkody rzeczywistej. W obecnej wersji takiej nie było – tłumaczył rządowy pełnomocnik ds. CPK.

Na postulowaną pomoc prawną oraz w samej przeprowadzce Horała odparł, że temu właśnie służą wprowadzane w ustawie bonusy. – Dodatkowo CPK na obszarze lotniska proponuje takie wsparcie w ramach Programu Dobrowolnych Nabyć – wyjaśniał wiceminister infrastruktury.

Dużo krytyki dotyczyło również terminów wydania nieruchomości, a także terminu wypłaty odszkodowań. – Dyskutowana ustawa nic nie zmienia w terminach – kontynuował Horała, który na koniec odniósł się również do zarzutu, że "przez ustawę chce się nas okraść". – Przypominam: ustawa zmienia podstawę wypłaty odszkodowania ze 100 proc. wartości nieruchomości na 120-140 proc. – podsumował Horała.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Centralny Port Komunikacyjny
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony