Partner serwisu

Horała: Wszystkie 14 lotnisk dostanie dotacje. W sumie 142 mln zł

Emilia Derewienko 22.05.2020

Horała: Wszystkie 14 lotnisk dostanie dotacje. W sumie 142 mln zł
fot. Piotr Bożyk
– Wszystkie czternaście polskich lotnisk dostanie dotacje - zapowiedział podczas konferencji prasowej na warszawskim Lotnisku Chopina pełnomocnik rządu ds. budowy CPK i wiceminister infrastruktury, Marcin Horała. Porty lotnicze otrzymają w sumie 142 mln zł na pokrycie strat związanych z kryzysem wywołanym wirusem COVID-19.
- Co do podziału tej kwoty, to będzie to pewnie w proporcji do liczby obsłużonych pasażerów - przekazał Horała, który odniósł się również do współpracy zagranicznych inwestorów przy projekcie Centralnego Portu Komunikacyjnego. 

- Cały szereg firm amerykańskich jest chętnych do współpracy. Dla nich także oznacza szybki przerzut wojsk, a więc dobre położenie geopolityczne. Chodzimy na randki z różnymi dziewczynami, ale jeszcze nie bierzemy ślubu - zaznaczył pełnomocnik rządu ds. budowy CPK i wiceminister infrastruktury. 

Nowe procedury bezpieczeństwa

Od 1 czerwca ma zostać przywrócony ruch lotniczy na trasach krajowych, zmienią się jednak zasady bezpieczeństwa. Wprowadzone zostaną dodatkowe procedury, w porównaniu z tym, co było przed pandemią. Po reaktywacji lotnictwa w Polsce sytuacja ma być monitorowana.

Już teraz wiadomo, że nowe zasady bezpieczeństwa będą obejmowały kontrolę temperatury pasażera, obowiązek zachowania odpowiedniego dystansu między podróżnymi, bezwzględny obowiązek noszenia maseczek przez podróżnych, a także wyposażenia pracowników lotniska w odpowiednie środki ochrony.

Nowe procedury bezpieczeństwa będą także obowiązywać załogi Polskich Linii Lotniczych LOT, które zostaną wyposażone w maseczki i rękawiczki, pasażerowie z kolei będą zobowiązani do zakrywania nosa i ust.

Ruch międzynarodowy ciągle nieaktywny

Przedłużono natomiast zakaz lotniczych połączeń międzynarodowych, który będzie obowiązywał do 6 czerwca. Obecnie międzynarodowy ruch lotniczy zamknięty jest do 23 maja 2020 roku.

„Z uwagi na obowiązywanie w Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, konieczne jest przedłużenie okresu obowiązywania zakazów w ruchu lotniczym na kolejne 14 dni w odniesieniu do lotów międzynarodowych oraz na kolejne osiem dni w odniesieniu do lotów krajowych” – można przeczytać w projekcie rozporządzenia Rady Ministrów na Rządowym Centrum Legislacji. 

Zachęcamy do zapoznania się z raportem ZDG TOR pokazującym rolę lotnictwa w gospodarce oraz skalę globalnej pomocy dla branży, która przekroczy 100 mld USD. Raport ZDG TOR Pomoc publiczna dla linii lotniczych w czasie pandemii jest już do pobrania!

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo