Partner serwisu

Horała: Kilka zakazów dojdzie, Hiszpania i Albania z dużym prawdopodobieństwem

Rafał Dybiński 27.08.2020

Horała: Kilka zakazów dojdzie, Hiszpania i Albania z dużym prawdopodobieństwem
fot. Iberia
Wiceminister infrastruktury Marcin Horała przekazał stacji TVN24, że trwają przygotowania do rozszerzenia listy krajów z zakazem lotów do Polski, która będzie obowiązywać od 1 września.
- Ostateczny kształt takiego rozporządzenia niestety nie może być przygotowany z dużym wyprzedzeniem, bo on musi odzwierciedlać aktualną sytuację epidemiczną w różnych krajach, a nie historyczną sprzed tygodnia, czy dwóch - wyjaśniał Horała w programie "Fakty po Faktach".

Nowe przepisy miały obowiązywać już od 26 sierpnia, ale w ostatniej chwili nastąpiły korekty, które mają umożliwić osobom spędzającym urlop na południu Europy łatwiejszy powrót do kraju.

- 1 września będzie nowe rozporządzenie i patrząc na obecną sytuację epidemiczną w różnych krajach europejskich i na świecie, z dużym prawdopodobieństwem można się spodziewać, że kilka nowych zakazów lotów dojdzie. Na ten moment wskaźniki w takich krajach, jak Hiszpania, Albania czy Malta wskazują, że liczba zachorowań jest wysoka i rośnie. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można się spodziewać, że te kraje do zakazu lotów dołączą - podkreślił wiceminister infrastruktury.

Resort przyjął za niebezpieczny poziom 50 zakażanych osób na 100 tysięcy mieszkańców z ostatnich dwóch tygodni. - W Hiszpanii jest to już ponad 100, na Malcie blisko 100, więc te przekroczenia są już znaczące - zaznaczył Horała, który nie wykluczył także wprowadzenie obowiązkowej kwarantanny dla osób powracających z państw objętych zakazem lotów.

Pełna lista tych państw i terytoriów, opublikowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, wygląda następująco: Albania, Andora, Aruba, Belgia, Belize, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Chorwacja, Eswatini, Filipiny, Francja, Gambia, Gibraltar, Guam, Hiszpania, Indie, Liban, Libia, Malta, Maroko, Monako, Palestyna, Paragwaj, Polinezja Francuska, Portoryko, Republika Zielonego Przylądka, Rumunia, Saint-Martin, Trynidad i Tobago, Ukraina, Wenezuela, Wyspy Owcze, Wyspy Turks i Caicos.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo