Partner serwisu

Horała: KDP Warszawa – CPK – Łódź to priorytet

Roman Czubiński 10.02.2020

Budowa linii dużych prędkości łączącą Warszawę z Łodzią to konieczny warunek powodzenia inwestycji CPK – powiedział na Kongresie Rozwoju Kolei pełnomocnik rządu ds. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała. Pierwszym etapem na drodze do tej oraz innych inwestycji ma być Strategiczne Studium Lokalizacyjne.
Strategiczne Studium Lokalizacyjne to opracowanie konkretnych przebiegów 10 ciągów linii kolejowych – tzw. „szprych”, doprowadzających z całego kraju ruch do CPK. Na obecnym etapie jest to jeszcze dokument wielowariantowy, który zostanie poddany konsultacjom społecznym i środowiskowym. – Po wybraniu konkretnego przebiegu będziemy występować dla niego o zgody środowiskowe – zapowiedział pełnomocnik. Jak dodał, opracowane na potrzeby studium mapy mają łączną powierzchnię ponad 70 metrów kwadratowych.

Pozwolenia dla poszczególnych inwestycji tworzących „szprychy” będą uzyskiwane stopniowo. – Warunkiem kluczowym, sine qua non, jest kolej dużych prędkości Warszawa – CPK – Łódź. W tym samym momencie lub nieco później powstaną przedłużenia tej trasy do Poznania i Wrocławia i przedłużenie Centralnej Magistrali Kolejowej przez CPK na północ – poinformował Horała. Kolejne części „szprych” mają być uruchamiane już po otwarciu lotniska.

Na liście inwestycji objętych studium nie znalazły się jednak szczegółowe rozwiązania samego węzła przy CPK. Jak wyjaśnił Horała, będą one przedmiotem planowania od strony lotniskowej, rozpatrywanym w ścisłym powiązaniu z budową sąsiedniego Airport City. – Jesteśmy w trakcie dialogu technicznego, lada moment będziemy wybierać doradcę strategicznego lotniska. Wspólnie z nami opracuje on plan samego portu i jego otoczenia, w tym – węzła kolejowego – stwierdził pełnomocnik.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Centralny Port Komunikacyjny
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony