Partner serwisu

Horała: Biedroń kłamie. CPK to najbardziej konsultowany projekt infrastrukturalny

Emilia Derewienko 06.03.2020

Horała: Biedroń kłamie. CPK to najbardziej konsultowany projekt infrastrukturalny
fot. RK
Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, na piątkowej (6 marca) konferencji prasowej odniósł się do krytyki linii CPK przez jednego z kandydatów na prezydenta, Roberta Biedronia. – Kolej łączy społeczeństwo, a nie dzieli – grzmiał.
– Apeluję do rządu PiS-u, żeby zaniechać te głupie pomysły. Bo dzisiaj PiS, jak za pomocą jakiejś pałki, a raczej w tym przypadku za pomocą piły (…) tnie nasze społeczeństwo na pół – mówił kandydat Lewicy na prezydenta, Robert Biedroń, na spotkaniu z wyborcami na Śląsku. Odniósł się tym samym do budowy linii kolejowych do Centralnego Portu Komunikacyjnego wbrew woli mieszkańców.

Jak dodał, „linie kolejowe dzielą społeczeństwo”, a spółka nie konsultuje swoich postanowień z mieszkańcami miast i regionów, przez które przebiegać będą kluczowe linie kolejowe do megalotniska. – Tego dialogu brakuje. Jest tylko i wyłącznie taka piła, za pomocą której dzieli się nas wszystkich, tnie się Polskę na pół (…).Nie możemy pozwolić Kaczyńskiemu, Morawieckiemu, Dudzie ciąć nasze społeczeństwo, dzielić nas (…). Jak będę prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej nie dopuszczę do tego – mówił.

Na te słowa stanowczo zareagował pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, Marcin Horała. Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w piątek (6 marca), stwierdził on, iż Robert Biedroń „kłamie”. – Głos każdego mieszkańca jest dla nas ważny, ale to dopiero początek, będziemy jeździć po całym kraju z przedstawicielami spółki. W przeciągu kilku miesięcy zaproponujemy aktualizację czy aneks. Następnie znów wrócimy do konsultacji, odbędą spotkania z mieszkańcami. To największy proces konsultacji społecznych w inwestycjach infrastrukturalnych w nowożytnej Polsce. Pan Robert Biedroń twierdzi, że te inwestycje nie są konsultowane, i niestety – kłamie – stwierdził Horała.

Jego zdaniem kolej społeczeństwo łączy, a nie dzieli. – Kolej to możliwość podróżowania, łączności, a w wielu państwach świata to jest to, co akurat lewica popiera. W Polsce jest odwrotnie, za rządów lewicy, której Biedroń jest kandydatem, zlikwidowano ponad 2,6 tysiąca linii kolejowych. To były dramaty, ludzie tracili pracę i możliwość kontaktu z bliskimi, a całe rejony były skazane na degradację cywilizacyjną. Rząd PiS te linie buduje, w ramach CPK powstanie 1,6 tys. km nowych linii kolejowych – kontynuował.

I odniósł się do słów Biedronia. – Nie dziwię się, że Robert Biedroń atakuje budowę kolei, bo jest z formacji, która tę kolej niszczyła i zwijała. Atakując program CPK, atakuje tym samym polskie zobowiązania unijne korytarze transportowe. My je realizujemy m.in. dzięki programowi CPK – dodał Horała.
Pełnomocnik odniósł się też do słów Biedronia o tym, jakoby Port Solidarność był projektem „megalomańskim”. – Pan Robert Biedroń wraz ze swoim partnerem mieli jechać niedawno do Chin, ale odwołali wyjazd, ze względu na koronawirusa. I tak myślę sobie, że szkoda, zobaczyliby nowe lotnisko Pekin-Daxing i to, że podobnie można zrobić w Polsce, aby zapewnić rodakom możliwość godnej podróży – stwierdził Marcin Horała.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Centralny Port Komunikacyjny
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony