Partner serwisu

Hiszpania znika z zakazu lotów. Jest projekt nowego rozporządzenia

Rafał Dybiński 25.09.2020

Hiszpania znika z zakazu lotów. Jest projekt nowego rozporządzenia
Fot. Airbus Media
Pod obrady Rady Ministrów skierowany został projekt rozporządzenia w sprawie zakazów w ruchu lotniczym. Wrócić mają między innymi połączenia do Hiszpanii. Zakazami zostanie objętych 29 krajów.
Rozporządzenie będzie obowiązywało w dniach od 30 września do 13 października. W nowym projekcie zostały po raz pierwszy zniesione wszystkie zakazy lotów w strefie Schengen. Oznacza to, że od 30 września wrócą połączenia do Hiszpanii, o które postulowała cała branża. Wcześniej zdjęty został zakaz lotów do Francji, po notyfikowaniu przez decydentów z Paryża obowiązkowych testów na obecność wirusa COVID-19. 

- Październik to na rynku lotniczym niski sezon, w którym co roku obserwujemy znaczący spadek ruchu lotniczego. Obecnie też widzimy, że przewoźnicy sami odwołują lub zawieszają część połączeń, spada również stopień obłożenia lotów, które się odbywają. Tym samym zakładany efekt zakazów, czyli ograniczenia skali podróży do krajów o wyższym stopniu zakażeniu, wynika z naturalnego trendu rynkowego. Ponadto, utrzymujemy wciąż bardzo wysoki reżim bezpieczeństwa epidemiologicznego na wszystkich lotniskach w Polsce. Możemy więc bezpiecznie kontynuować stopniowe znoszenie zakazów lotów - wyjaśnił wiceminister infrastruktury Marcin Horała.

Nadal obowiązywać będzie zasada, że państwo znajdujące się na liście zakazów może być z niej zdjęte niezwłocznie po notyfikowaniu wprowadzenia obowiązku przedstawienia aktualnego negatywnego wyniku testu na obecność COVID-19 przed wejściem na pokład samolotu. Projekt zostanie poddany konsultacjom międzyresortowym oraz zaktualizowany po otrzymaniu najnowszych danych epidemicznych. Należy więc go traktować jako wstępną listę, która może jeszcze ulec nieznacznym zmianom. Rozporządzenie jest wydawane na podstawie przepisów ustawy z dnia 3 lipca 2002 roku. 

Na liście krajów objętych zakazem lotów pozostaną Argentyna, Bahama, Bahrajn, Belize, Bośnia i Hercegowina, Brazylia, Czarnogóra, Chile, Ekwador, Indie, Irak, Izrael, Katar, Kolumbia, Kostaryka, Kuwejt, Liban, Libia, Macedonii Północna, Malediwy, Mołdawia, Oman, Panama, Paragwaj, Peru, Republika Zielonego Przylądka, Stany Zjednoczone Ameryki, Trynidad i Tobago oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo