Partner serwisu

Hiszpania zakupiła trzy airbusy A330 MRTT

Avgeek 14.11.2021

Hiszpania zakupiła trzy airbusy A330 MRTT
Fot. Airbus Media
Hiszpańskie Ministerstwo Obrony podpisało w piątek (12 listopada) formalne zamówienie na zakup trzech wielozadaniowych samolotów transportowo-tankujących airbus A330 Multi-Role Tanker Transport (MRTT).
Zgodnie z umową, przekazanie pierwszego samolotu dla Ejército del Aire (wojskom lotniczym Hiszpanii) w konfiguracji transportowej planowane jest w najbliższych dniach, a następnie jego konwersja na MRTT w 2024 r. Przekazanie pierwszego w pełni przebudowanego samolotu zaplanowano na 2023 r., a trzeciej i ostatniej jednostki na 2025 r. Umowa obejmuje powiązane wsparcie, takie jak części zamienne, sprzęt do obsługi naziemnej, szkolenia i wsparcie w trakcie eksploatacji do końca umowy.

Samolot, przejęty od linii Iberia, zostanie przekształcony w wojskową cysternę transportową w hiszpańskiej siedzibie Airbusa w Getafe. Zostanie on wyposażony w najnowocześniejszy system tankowania paliwa wyłącznie za pomocą przewodów elastycznych oraz specjalny zestaw do ewakuacji medycznej (MEDEVAC). Hiszpańskie A330 MRTT wejdą w skład Grupo 45, stacjonującej w bazie Torrejón w pobliżu Madrytu.

- Dzięki dodaniu A330 MRTT do swojej floty, hiszpańskie siły powietrzne zyskują kluczową i sprawdzoną nową zdolność, która wzmocni i wesprze operacje zagraniczne, a także misje medevac, w których samolot odegrał kluczową rolę podczas kryzysu pandemicznego Covid-19 na całym świecie - powiedział Jean-Brice Dumont, wiceprezes wykonawczy ds. samolotów wojskowych w Airbusie.

A330 MRTT jest jedynym strategicznym tankowcem i samolotem transportowym nowej generacji, który jest obecnie dostępny w sprzedaży. Dzięki dużej pojemności podstawowej wynoszącej 111 ton, charakterystycznej dla udanego samolotu A330-200, z którego się wywodzi, A330 MRTT może doskonale wypełniać misje tankowania w powietrzu bez konieczności stosowania dodatkowych zbiorników paliwa.

Dzięki szerokiemu kadłubowi, A330 MRTT może być również wykorzystywany jako dedykowany samolot transportowy, który może przewozić do 300 żołnierzy lub ładunek użyteczny o masie do 45 ton/99 000 funtów. Do tej pory 51 samolotów A330 MRTT u 13 klientów wylatało ponad 250 tys. godzin.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Flota
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony