Partner serwisu

Hiszpania: Lotnisko Teruel zarabia na koronawirusie. Samoloty stoją zaparkowane

Emilia Derewienko 13.05.2020

Hiszpania: Lotnisko Teruel zarabia na koronawirusie. Samoloty stoją zaparkowane
fot. Air France
Dziesiątki odrzutowców pasażerskich należących do europejskich przewoźników stoją bezczynnie na ogromnym parkingu dla samolotów pośród płaskich pól uprawnych we wschodniej Hiszpanii. Lotnisko Teruel specjalizuje się w przechowywaniu i utrzymaniu samolotów. Biznes rozkwita od czasu konieczności uziemienia większości flot w Europie.
Samoloty z oznaczeniem komercyjnych linii lotniczych, w tym British Airways, Lufthansy i Air France, stoją zaparkowane na Lotnisku Teruel we wschodniej Hiszpanii. – Natężenie ruchu lotniczego jest bardzo małe, co czyni go idealnym miejscem do konserwacji samolotów – tłumaczy Agencji Reutera menedżer lotniska, Alejandro Ibrahim.

Teruel to miasto w Aragonii i stolica prowincji o tej samej nazwie, która jest najmniej zaludnioną prowincją hiszpańską. Lotnisko Teruel znajduje się między Saragossą a Walencją w północno-wschodniej Hiszpanii. Z około 240 słonecznymi dniami w roku i niewielkimi opadami, region ten jest szczególnie odpowiedni dla zaparkowanych samolotów. Jak wynika z wypowiedzi Ibrahima, lotnisko, będące własnością władz lokalnych, nie podniosło stawek od początku kryzysu.

Na lotnisku znajduje się obecnie 95 samolotów szerokokadłubowych, w tym osiem największych samolotów pasażerskich na świecie – Airbusów A380. Liczba maszyn przybywających tygodniowo w celu zaparkowania na lotnisku, podwoiła się od początku globalnej pandemii. Dwa Airbusy A380 linii Air France stanęły w Teruel 25 kwietnia, pierwszy raz w historii lotniska. Obecnie stacjonuje tam w sumie osiem maszyn A380.

Nagłe zatrzymanie podróży lotniczych spowodowało, że linie lotnicze starały się znaleźć miejsce do przechowywania swoich samolotów. W Europie niektóre linie lotnicze uziemiły całą swoją flotę i przechowują swoje samoloty, parkując je na lotniskach, w tym na obecnie nieużywanych pasach startowych.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo