Partner serwisu

Historyczny rejs samolotu El Al z Tel Awiwu do Abu Zabi

Rafał Dybiński 31.08.2020

Historyczny rejs samolotu El Al z Tel Awiwu do Abu Zabi
Fot. El Al
Linie lotnicze El Al uzyskały zgodę na przelot nad Arabią Saudyjską i odbyły historyczny rejs z Tel Awiwu do Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – informuje "The Times od Israel".
Prośba o lot do decydentów z Rijadu została wysłana za pośrednictwem Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Rejs powrotny zaplanowano we wtorek.

Na pokładzie Boeinga 737-900 znajdzie się kilka ważnych osobistości (zdjęcie poniżej), w tym biznesmen żydowskiego pochodzenia Jared Kushner, mąż Ivanki Trump, córki prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Kushnerowi będą towarzyszyć urzędnicy z Białego Domu, a także Meir Ben-Shabbat, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Izraela oraz szef tamtejszego Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Poza tym polecą przedstawiciele z biura premiera Izraela oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Obrony tego kraju.Tel Awiw i Abu Zabi dzieli 2500 km. Bezpośrednia trasa prowadzi nad terytorium Arabii Saudyjskiej. Alternatywne opcje są mocno, ze względu na nieprzyjazne sąsiedztwo. Zarówno bowiem Syria, jak i Irak nie zezwalają na przeloty do i z Izraela, co w praktyce wyklucza lot bardziej północną trasą.

Rejs nad Arabią Saudyjską trwał około trzech godzin. Pięć godzin dłużej trwałaby ewentualna okrężna podróż na południe Morza Czerwonego i nad Morzem Arabskim, ponieważ Jemen i Oman również nie mają dobrych stosunków z Izraelem. Wcześniej Arabia Saudyjska zezwoliła na przeloty Air India od 2018 roku z Tel Awiwu do Delhi oraz Mumbaju.

Decydenci z Rijadu nie są do końca zadowoleni z nawiązania relacji pomiędzy Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, niemniej kluczową rolę odegrała tutaj dyplomacja Stanów Zjednoczonych. Lot z Tel Awiwu do Abu Zabi ma jednak bardziej symboliczne znaczenie. Maszyny El Al są uziemione od lipca, a sam przewoźnik ze względu na kryzys wywołany wirusem COVID-19 i rosnącą liczbą zakażeń w regionie, wymuszających kolejne restrykcje, pogrąża się coraz bardziej w problemach finansowych. Na bezpłatnych urlopach, ze względu na obowiązujące do końca września zawieszenie lotów, przebywa obecnie 6080 pracowników.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Nowe połączenia lotnicze
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony