Partner serwisu

Helsinki: Odnowiona i bardziej ekologiczna płyta postojowa lotniska

Rafał Dybiński 30.12.2020

Helsinki: Odnowiona i bardziej ekologiczna płyta postojowa lotniska
fot. Helsinki Airport
Renowacja płyty postojowej lotniska w Helsinkach zakończy się jeszcze w grudniu bieżącego roku - poinformowała Finavia, operator portu, w oficjalnym komunikacie.
Szeroki zakres prac przy obiekcie na przedmieściach stolicy Finlandii rozpoczął się prawie trzy lata temu. Remont obejmował odnowienie parkingów dla samolotów, poprawę stanu nawierzchni dróg kołowania i zwiększenie zdolności do odladzania. Głównym celem robót była optymalizacja efektywności energetycznej.

Wdrożone inwestycje zapewnią bezpieczne kołowanie i parkowanie maszyn, a także zwiększą wydajność i przepustowość ruchu lotniczego. Odnowiona infrastruktura płyty postojowej zmniejszy oddziaływanie na środowisko.

Finavia wymieniła w ramach remontu około 500 centralnych linii energetycznych i świateł stopu, wyposażonych w technologię LED. Połowa z 14 tys. opraw oświetleniowych na obszarze manewrowym, który w założeniu będzie całkowicie neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla, jest obecnie energooszczędna. - Patrzymy w przyszłość, dlatego skala renowacji jest ogromna. Dzięki temu osiągniemy nasze cele w programie klimatycznym - podkreślił Henri Hansson, dyrektor techniczny Finavii, która zamierza do 2030 roku osiągnąć zerową emisję CO2 we wszystkich swoich portach.

Plac budowy w porcie Helsinki obejmował obszar wielkości siedemnastu boisk piłkarskich. Remont rozpoczął się w kwietniu 2018 roku. Prace trwały więc prawie trzy lata. - Wybudowanie jednego stanowiska parkingowego dla samolotu kosztuje około miliona euro. W ramach remontu płyty postojowej nr 1 zmodernizowaliśmy aż trzynaście stanowisk lotniczych - wyjaśnił Hansson.

Część miejsc parkingowych została wyposażona w solidne konstrukcje ochronne, które umożliwiają odladzanie samolotów. Kołowanie stało się bardziej wydajne, a jedna z dróg jest teraz przystosowana dla maszyn szerokokadłubowych. Stanowiska zostały wyposażone także w odpływy, aby zapobiec przedostawaniu się glikolu do gleby. - Nowa płyta postojowa pomoże płynniej obsługiwać linie lotnicze i pasażerów, bardziej ekologicznie niż dotychczas. Jesteśmy teraz gotowi przyjąć podróżnych, kiedy świat ponownie się otworzy po pandemii koronawirusa - podsumował Hansson.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo