Partner serwisu

Helsinki Airport: Odnowiony Terminal 2 już otwarty

Avgeek 03.12.2021

arrow
arrow
Helsinki Airport: Odnowiony Terminal 2 już otwarty
fot. Finavia
Helsinki Airport: Odnowiony Terminal 2 już otwarty
Helsinki Airport: Odnowiony Terminal 2 już otwarty
Helsinki Airport: Odnowiony Terminal 2 już otwarty
Helsinki Airport: Odnowiony Terminal 2 już otwarty
Helsinki Airport: Odnowiony Terminal 2 już otwarty
Helsinki Airport: Odnowiony Terminal 2 już otwarty
Helsinki Airport: Odnowiony Terminal 2 już otwarty
Finavia otworzyła w środę (1 grudnia) odnowiony Terminal 2 lotniska w Helsinkach. Terminal ten posiada nowe hale odlotów i przylotów oraz nowoczesną halę parkingową. W tym samym czasie zostanie również zmodernizowana organizacja przepływu ruchu w Terminalu 2. Usługi oferowane w Terminalu 1 pozostaną na razie bez zmian.
Rozbudowa nowego terminala, jego drewniany sufit i elementy przyrody reprezentują to, co najlepsze w znanej fińskiej architekturze. Rozwiązania materiałowe i dekoracyjne zostały tak dobrane, aby uhonorować i zaprezentować fiński i skandynawski design. Lotnisko jest rozwijane zgodnie z koncepcją "jednego dachu", co oznacza, że wszystkie usługi można zmieścić w jednym budynku. Jest to szczególnie korzystne dla pasażerów transferowych, ponieważ czasy przesiadek są krótkie i nie ma potrzeby zmiany terminali.

- Cieszymy się, że możemy zaprezentować pasażerom te nowe i piękne obiekty. Rozbudowa Terminala 2 otrzymała już wiele nagród i mamy nadzieję, że sprawi, że podróż będzie jeszcze bardziej płynna i prostsza – mówi Ulla Lettijeff, dyrektor wykonawcza Finavii na lotnisku w Helsinkach.

Organizacja ruchu na lotnisku w Helsinkach stała się łatwiejsza i trwalsza od 1 grudnia 2021 r. Nowa hala parkingowa, dworzec autobusowy i postój taksówek zostały ukończone obok Terminalu 2. Na lotnisko dojedziemy także pociągiem. Odległości spacerowe są krótsze, a pasażerowie będą mogli dotrzeć w każde miejsce bez konieczności wychodzenia na zewnątrz. Warto dodać, że przy terminalu wybudowany został również nowy parking rowerowy.

Osobom, które przyjeżdżają po pasażerów własnym samochodem, zaleca się zaparkowanie na nowym parkingu krótkoterminowym, który znajduje się tuż przed Terminalem 2. Nowa hala parkingowa posiada dwie strefy: P1 Premium i P2. Oba parkingi zapewniają bezpośredni dostęp do Terminalu 2 windą. Pozostałe parkingi Finavii są nadal otwarte jak zwykle. Dla właścicieli zwierząt powstanie nowy teren zewnętrzny między halą przylotów a dworcem autobusowym, gdzie można spacerować z psami i kotami.

Odloty i przyloty na Terminalu 2

Od początku grudnia pasażerowie korzystający z Terminala 2 przechodzą przez nową halę odlotów do obecnej strefy odpraw i kontroli bezpieczeństwa. Nowe stanowiska do odprawy i najnowocześniejsza kontrola bezpieczeństwa zostaną otwarte tuż przed latem przyszłego roku. Pasażerowie przybywający do Finlandii wejdą do nowej centralnej hali przylotów, gdzie oczekujące na nich osoby mogą je odebrać. Bagaż będzie odbierany z hali 2A i 2B do 2023 r., kiedy to na lotnisku zostanie otwarta nowa centralna hala odbioru bagażu. Nowe sklepy i usługi – takie jak Subway, Runway Bar, Excess Baggage i Forex – otworzą się w hali przylotów na początku grudnia, a Alepa i R-Kioski będą otwarte przez całą dobę.

- Wszystkie sklepy i punkty usługowe są łatwo dostępne dla pasażerów i innych osób odwiedzających lotnisko — mówi Nora Immonen, dyrektorka ds. usług komercyjnych w Finavii na lotnisku w Helsinkach. Burger King, Helsinki Market, Espresso House i sklep Muminków będą również obsługiwać klientów w hali przylotów. Wiosną 2022 r. oferta powiększy się jeszcze bardziej, gdyż otwarty zostanie food court z bogatą ofertą restauracyjną oraz luksusowy Plaza Premium Lounge.

Warto nadmienić, że Terminal 1 jest otwarty jak zwykle. - Terminal 1 jest na razie w normalnym użytkowaniu. Dla pasażerów korzystających z terminala nie będzie zmian – mówi Lettijeff.

Zakończenie prac w 2023 r.

Chociaż drzwi nowego Terminala 2 są już otwarte, budowa wciąż trwa. Prace związane z przebudową i rozbudową budynku będą kontynuowane do 2023 r. Latem 2022 r. zostanie wprowadzona nowa strefa kontroli bezpieczeństwa i odpraw oraz otwarcie części restauracyjnej. W 2023 r. ukończone zostaną przebudowy strefy Schengen i hali odbioru bagażu, a cały program inwestycyjny Finavii, wart prawie 1 mld euro, dobiegnie końca. W tym samym czasie przed terminalem powstawać będzie także największy hotel w Finlandii.

- Otwarcie Terminala 2 to już duży krok. Po zakończeniu, lotnisko w Helsinkach będzie oferować szeroką i kompleksową gamę usług, które sprawią, że podróżowanie będzie łatwiejsze i bardziej usprawnione - podsumowała Lettijeff.

Helsinki Airport jako pierwsze na świecie lotnisko nosi imię wszystkich odwiedzających je gości

Tradycyjnie porty lotnicze na całym świecie nazywane są na cześć wielkich ludzi. Teraz lotnisko w Helsinkach nadaje imiona wszystkim odwiedzającym je gościom, aby pokazać swoje przywiązanie do pasażerów i przyszłości lotniska. Charles de Gaulle, Leonardo da Vinci i John F. Kennedy - tych wielkich ludzi łączy to, że wszyscy oni mają lotniska nazwane ich imieniem. Zamiast dołączyć do tego grona, odnowione i rozbudowane lotnisko w Helsinkach poświęciło się ludziom, których ceni najbardziej - swoim pasażerom. Od teraz każdy odwiedzający lotnisko ma szansę nazwać je swoim imieniem, dosłownie dodając swoje imię do oficjalnego znaku na fasadzie lotniska.

- Głęboko wierzymy, że lotniska są i zawsze powinny być dla pasażerów. Bo czym byłyby bez klientów? Jesteśmy niezmiernie dumni, że jako pierwsze lotnisko na świecie możemy nazwać się imieniem Twoim, moim i nas wszystkich - mówi Katja Siberg, wiceprezes ds. marketingu i doświadczenia klienta w Finavia Corporation.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Flota
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony