Partner serwisu

Grupa Qantas na życzenie pracowników wprowadza obowiązek szczepień

Tomasz Śniedziewski 18.08.2021

Grupa Qantas na życzenie pracowników wprowadza obowiązek szczepień
Fot. Qantas
Grupa Qantas, w skład której wchodzą linie lotnicze Qantas Airways oraz Jetstar, po zakrojonych na szeroką skalę konsultacjach z pracownikami, które ujawniły m. in. że mają oni obawy dotyczące pracy z niezaszczepionymi kolegami, wprowadza obowiązek szczepień przeciwko Covid-19.
W pierwszej kolejności posiadania kompletu szczepień przeciwko koronawirusowi Grupa Qantas będzie wymagała od tzw. “pracowników pierwszej linii”, czyli pilotów, personelu pokładowego oraz personelu na lotniskach. Osoby te mają czas na zaszczepienie się do 15 listopada b.r. podczas gdy reszta z 22 tys. pracowników spółek ma być zaczepiona do końca marca 2022 r. Osoby, które nie spełnią wymogu zaszczepienia się, będą musiały liczyć się z ryzykiem utraty pracy.

Z obowiązku szczepień będą zwolnione osoby, posiadają udokumentowane przeciwskazania natury medycznej. Władze linii spodziewają się, że takie przypadki będą rzadkie. - Dzięki pełnemu zaszczepieniu naszych pracowników, będziemy mogli nie tylko zabezpieczyć naszych pracowników przed wirusem, ale także naszych pasażerów oraz społeczeństwa w miejscach, do których latamy - powiedział Alan Joyce, prezes Grupy Qantas.

Decyzja podjęta po szerokich konsultacjach

Nowa polityka firmy obligująca do szczepień, została wprowadzona po zakrojonych na szeroką skalę konsultacjach, w tym po wysłaniu ankiety z pytaniami do wszystkich 22 tys. pracowników grupy. Władze Qantas ujawniły, że spośród prawie 12 tys. otrzymanych odpowiedzi, 89 proc. respondentów już się zaszczepiło lub planuje się zaszczepić przeciwko koronawirusowi, a jedynie 4 proc. nie chce lub nie ma możliwości przyjęcia szczepionki.

- Odkąd dostępne stały się szczepienia przeciwko koronawirusowi, mocno zachęcaliśmy wszystkich naszych pracowników do zaszczepienia się i oferowaliśmy płatne zwolnienia na czas szczepień. Analizując wyniki ankiety byliśmy bardzo zadowoleni z tego, że ponad trzy czwarte z osób, które odpowiedziały, podwinęło już rękawy co najmniej jeden raz, a 60 proc. przyjęło już dwie dawki szczepień - wyraził zadowolenie Joyce.

Zdaniem szefa Grupy Qantas, wielu pracowników Qantas Airways oraz Jetstar postrzega szczepienia jako szansę na powrót do pracy. - Jasno widać, że program szczepień jest jedyną możliwością pozwalającą przerwać cykl lockdownów oraz zamykania granic, a dwa wielu pracowników Qantas i Jetstar odznacza to powrót do pracy. To była jedna z najbardziej wypełnianych ankiet do pracowników w naszej historii, odpowiedzi otrzymaliśmy nawet od tysięcy respondentów, którzy w tej chwili są bez pracy, co pokazuje jak ważny jest dla nich ten temat - komentował Joyce.

Pracownicy obawiają się pracy z niezaszczepionymi kolegami i koleżankami

Około trzech czwartych respondentów uznało, że szczepienia powinny być obowiązkowe dla wszystkich pracowników i mieliby obawy, gdyby inni koledzy lub koleżanki w miejscu pracy nie byli zaszczepieni.- Wielu naszych pracowników powiedziało, że obawialiby się pracy z niezaszczepionymi kolegami lub koleżankami, co jest sytuacją, z jaką zmaga się obecnie wiele miejsc pracy w kraju - powiedział Joyce. W komunikacie prasowym, Grupa Quantas przytoczyła część wypowiedzi na ten temat które pojawiły się w ankiecie, m. in. “Nie chcę pracować z kimkolwiek, kto nie miał szczepionki. Dlaczego miałbym przychodzić do pracy i spotykać się z innymi pracownikami, przez których zachoruję?” czy “Mój pracodawca ma obowiązek troszczyć się o nas. Wszyscy pracownicy muszą być bezpieczni w miejscu pracy. Wszyscy mijamy się w pracy. Wszyscy musimy być bezpieczni”.

- Rozumiemy, iż pojawi się bardzo mała grupa ludzi, którzy zadecydowali, że się nie zaszczepią i jest to ich prawo, ale naszym obowiązkiem jest zapewnić możliwie jak najbezpieczniejsze środowisko dla naszych pracowników oraz naszych klientów - powiedział Joyce. - Prezes Grupy Qantas, Alan Joyce, mówi że pracownicy, którzy nie chcą szczepionki przeciwko Covid-19, powinni zdać sobie sprawę, że lotnictwo nie jest branżą dla nich - napisała na Twitterze Robyn Ironside, znana dziennikarka lotnicza z Australii.

Szczególna odpowiedzialność epidemiologiczna ciążąca na liniach lotniczych

Grupa Qantas odnotowała, iż obowiązek szczepień dla pracowników w lotnictwie został wprowadzony już przez kilka władz samorządowych w Australii oraz Nową Zelandię, jak również przez kilka linii lotniczych na świecie. W gronie przewoźników, którzy zobowiązali swoich pracowników do szczepień są m. in. linie lotnicze Cathay Pacific, United Airlines, Frontier Airlines czy Hawaiian Airlines. - Pojedynczy pracownik personelu pokładowego może jednego dnia lecieć do wielu miast i wejść w kontakt z tysiącami osób. Biorąc pod uwagę potencjał wirusa do przenoszenia się, upewnianie się, że wszyscy pracownicy na pokładzie są zaszczepieni, jest bardzo ważne i wydaje mi się, że jest tym rodzajem przywództwa w zakresie bezpieczeństwa, którego oczekują od nas ludzie.

Świadczymy niezbędne usługi, dlatego to działanie umożliwi nam zabezpieczenie się przed zakłóceniami spowodowanymi pojawieniem się pojedynczego pozytywnego przypadku koronawirusa, który prowadzi do zamknięcia magazynu cargo lub terminalu lotniska - dodał Joyce. Władze Grupy Qantas zapowiedziały, że w najbliższych tygodniach będą prowadziły dalsze dyskusje z pracownikami, ich reprezentantami oraz związkami zawodowymi, pozwalające uzgodnić szczegóły nowej polityki Grupy, w tym w jak stosować wyjątki spowodowane względami medycznymi.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo