Partner serwisu

Grupa Lufthansy zmniejszy liczbę lotów dalekodystansowych o 90 procent

Emilia Derewienko 17.03.2020

Grupa Lufthansy zmniejszy liczbę lotów dalekodystansowych o 90 procent
fot. Lufthansa
Jedna z linii lotniczych Grupy Lufthansy, Austrian Airlines, poinformowała o zawieszeniu od 19 marca, wszystkich swoich połączeń lotniczych, w związku z epidemią koronawirusa. W całej grupie niemieckiego przewoźnika redukcja liczby połączeń dalekiego zasięgu może się zmniejszyć o 90 proc.
Ostatni lot o numerze OS 066 z Chicago wyląduje w Wiedniu o godz. 8:20 w czwartek 19 marca. Na razie przewoźnik anuluje wszystkie rejsy do 28 marca, a pasażerowie, którzy zarezerwowali lot w Austrian Airlines w tym okresie, zostaną przeniesione do wykorzystania w innych liniach lotniczych, jeśli będzie to możliwe.

Ponadto linie lotnicze Grupy Lufthansa jeszcze bardziej ograniczą swój rozkład lotów krótko- i długodystansowych. Odwołania oznaczają spadek liczby lotów dalekodystansowych, szczególnie na Bliskim Wschodzie, w Afryce oraz w Ameryce Środkowej i Południowej. Zdolność przewozowa Grupy Lufthansa na trasach długodystansowych zostanie zmniejszona nawet o 90 proc. Na lato 2020 roku planowano pierwotnie około 1300 połączeń tygodniowo.

W Europie rozkład lotów także zostanie okrojony. Oferowane będzie około 20 proc. pierwotnie planowanej liczby miejsc. Na sezon letni 2020 planowano w Europie około 11,7 tys. tygodniowych lotów krótkodystansowych z liniami lotniczymi Lufthansa Group. Kolejne decyzje o odwołaniach zostaną opublikowane w ciągu najbliższych kilku dni.

Pomimo dużej liczby anulacji, Lufthansa, Eurowings i Austrian Airlines zaplanowały ponad 20 lotów specjalnych dla ponad 6 tys. pasażerów i turystów, którzy będą mogli wrócić do domu. Rejsy będą realizowane przez samoloty szerokokadłubowe: Boeing 747 i 777 oraz Airbus A350. Ponieważ tysiące obywateli Niemiec, Austrii, Szwajcarii i Belgii wciąż czekają na powrót do swoich krajów, linie lotnicze Lufthansy są w ścisłym kontakcie z rządami swoich krajów macierzystych w tej sprawie.

– Teraz nie chodzi już o kwestie gospodarcze, ale o odpowiedzialność, jaką linie lotnicze ponoszą w ramach infrastruktury krytycznej w swoich krajach – mówi Carsten Spohr, prezes zarządu Lufthansy. Nowy harmonogram lotów linii lotniczych Lufthansa Group będzie początkowo obowiązywał do 12 kwietnia 2020 roku.

W przeciwieństwie do pasażerskich linii lotniczych, Lufthansa Cargo do tej pory była w stanie obsługiwać wszystkie swoje planowane loty, z wyjątkiem odwołań rejsów do Chin kontynentalnych. Jednostka zależna Grupy Lufthansa będzie nadal robić wszystko, co w jej mocy, aby utrzymać operacje lotnicze własnej floty towarowej, a tym samym wspierać globalne łańcuchy dostaw. Szczególnie w czasie obecnego kryzysu niezwykle ważna jest logistyka, a tym samym fracht lotniczy.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo