Partner serwisu

Grupa Lufthansa rozważa zakończenie działalności Germanwings

Tomasz Śniedziewski 07.04.2020

Grupa Lufthansa rozważa zakończenie działalności Germanwings
fot. Neuwiser, Flickr
Przyszłość niskokosztowej niemieckiej marki lotniczej Germanwings wisi na włosku. W obliczu obecnie trwającej epidemii koronawirusa, władze Grupy Lufthansa rozważają likwidację tych linii lotniczych, informuje Reuters, powołując się na dwa niezależne źródła.
Według informatorów Agencji Reutera, dyskusja o przypieczętowaniu zakończenia działalności przez niemiecką markę niskokosztową ma się pojawić w porządku obrad wtorkowego (07.4.) posiedzenia zarządu Grupy Lufthansa. W tej chwili nie jest jednak jasne, czy taki wniosek uzyska akceptację.

Rzecznik Lufthansy powiedział, że w tej sprawie nie podjęto żadnych decyzji i przypomniał, że Grupa rozważa wszelkie opcje, gdyż dokonuje przeglądu swojej działalności biznesowej oraz sposobów ograniczania kosztów, tak aby zminimalizować skutki kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa zapalenia płuc COVID19.

Możliwość zakończenia działalności przez linie lotnicze Germanwings jest szeroko dyskutowana przez związki zawodowe działające w Grupie. W ubiegłym tygodniu Lufthansa odrzuciła związkową propozycję wprowadzenia skróconych godzin pracy, tzw. “Kurzarbeit”, która, zdaniem pomysłodawców, pozwoliłaby na zachowanie miejsc pracy w najbliższej perspektywie czasowej.

W poniedziałek, 6 kwietnia, związki zawodowe zwróciły się do kierownictwa spółki o wsparcie linii lotniczych Germanwings. Pod apelem podpisali się reprezentanci związków zawodowych VC, UFO, Verdi, IGL/TGL oraz ACA.

– By przezwyciężyć ten kryzys, potrzebne są olbrzymie wysiłki. My, jako związki zawodowe działające w Lufthansa Group, oferujemy nasze wsparcie dla rozwiązań, które mogą być zaakceptowane przez wszystkich pracowników – powiedział Markus Wah, prezydent Vereinigung Cockpit (VC).

Linie lotnicze Germanwings do października 2015 r. funkcjonowały jako niezależna marka niskokosztowa należąca do Grupy Lufthansa. Od 2016 r. spółka jest operatorem wet-lease (samolotów wraz z załogą) świadczącym swoje usługi na rzecz linii lotniczych Eurowings, które stały się główną niskokosztową marką Grupy. Flota Germanwings składa się z 33 samolotów z rodziny airbus A320: 23 airbusów A319 oraz 10 airbusów A320.

Główną bazą Germanwings jest port lotniczy w Kolonii. Przed wybuchem epidemii koronawirusa zapalenia płuc z Wuhan COVID19 przewoźnik wykonywał również operacje ze swoich baz w Stuttgarcie, Hamburgu, Berlinie i Monachium, jak również z Dortmundu i z Hannoveru.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
COVID. Epidemia koronawirusa z Wuhan a lotnictwo